Visoke temperature, prenatrpani kampovi i zarazne bolesti dodatno pogoršavaju svakodnevne probleme ljudi u Gaza pojasu
Pre rata su plaže Gaze bile omiljeno mesto za odmor, a sada su postale jedini izvor vode za stanovnike koji su prisiljeni da žive u prenatrpanim kampovima
Stanovnici grada Gaze masovno napuštaju šatorska naselja i odlaze na zagađenu mediteransku obalu kako bi se okupali i oprali veš, tvrde očevici navodeći da sveža voda gotovo nije dostupna u periodu visokih letnjih temperatura, piše danas Rojters.
Kako navodi agencija, žitelji okupirane palestinske enklave su nagurani u šatorske kampove ili u zgrade oštećene u izraelskim bombardovanjima u uskom priobalnom pojasu i nemaju ni minimum vode.
- Jedini izlaz u Pojasu Gaze, od severa do juga, jeste more. Šatori u kojima boravimo od početka rata su prava muka - rekao je jedan od raseljenih Palestinaca.
Nekada omiljeno mesto za kupanje, a sada jedini izvor vode
Pre izbijanja rata sa Izraelom u oktobru 2023. godine, peščana plaža u gradu Gazi bila je omiljeno mesto za opuštanje lokalnog stanovništva.
Sada je more jedini izvor vode za one koji žive u prenatrpanim, improvizovanim šatorskim kampovima prepunim insekata i prenosilaca bolesti.
Temperature u Gazi ujutru se kreću između 28 i 31 stepen Celzijusa, a u šatorima je znatno toplije.
- More pruža malo utehe, ali voda je gusta od kanalizacije i otpada, što je posledica urušavanja infrastrukture grada sa više od dva miliona ljudi. Morska voda je puna kanalizacije i prljavštine. Ali zbog nedostatka slatke vode nemamo mnogo izbora - rekao 36-godišnji Palestinac, otac šestoro dece.
(Tanjug)