Nekoliko porodica, uključujući decu, bilo je prinuđeno da napusti svoje domove zbog jakog mirisa i nemogućnosti disanja
Vatrogasne i hitne ekipe su brzo reagovale, sanirale kvar i ostale na terenu dok se situacija nije stabilizovala
Jako teška i napeta noć je iza stanovnika Guče, posebno onih meštana koji žive u Ulici Prvomajskoj nakon što je došlo do akcidenta i curenja amonijaka u jednoj hladnjači koja se tu nalazi. Meštani opisuju kako je sve to izgledalo.
"Stigli smo do kapije i to je bio kraj, više nije moglo da se diše"
- Žena me budi oko 1 sat posle ponoći, prozori su nam ostali otvoreni i počeo je da se širi jak i opor miris. Kad me je probudila odmah sam osetio da je amonijak. Rekao sam joj da uzme dete i odmah smo izašli napolje. Međutim, stigli smo do kapije i to je bio kraj. Više nije moglo da se diše, niti sam mogao oči da držim otvorene. Vratili smo se, sišli u podrum i onda je došao moj otac. Utrčali smo u kola i otišli - rekao je za RINU meštanin Žarko Paunović.
Njegova ćerkica je u ovom akcidentu lakše povređena, zadržana je na posmatranju u Opštoj bolnici u Čačku.
- Rekli su da ostane bar jedan dan, da bi se sve detaljno ispratilo - dodaje Žarko.
Njegov otac Milenko kaže da su mu ljudi preneli kako je to sve izgledalo u 1 sat posle ponoći.
"Pojavio se oblak gasa u pravcu kuća"
- Rekli su mi da je baš jako puklo, a da se onda pojavio oblak gasa u pravcu kuća koje se nalazi u blizini, a u jednoj od njih živi i moj sin sa porodicom. Čim su me pozvali odmah sam došao. Izašao sam iz kola par metara do kapije samo, i morao sam da se vratim u auto jer nije moglo da se diše. Srećom, imao sam zaštitnu masku i ušao sam u podrum, pomogao im i svi smo utrčali u auto i otišli u selo - kaže Milenko.
Milija Milenković predsednik opštine Lučani izjavio je da kad su oko sat vremena posle ponoći došli na lice mesta, vatrogasne ekipe su već bile tu, kao i ekipe Hitne pomoći.
- Kada smo prišli, videli smo da je sigurnosni ventil izbio. Verovatno je došlo do velikog pritiska unutar sistema i taj ventil je bukvalno sprečio veću nezgodu. Ekipe su uspele da vrate ventil i saniraju kvar, ali su ostale da dežuraju na terenu - rekao je Milenković.
Sedam osoba se javilo u Dom zdravlja u Guči, od toga su četiri osobe prebačene u bolnicu u Čačku radi daljih ispitivanja. Niko nije životno ugrožen.
Oglasio se MUP zbog curenja amonijaka
Ministarstvo unutrašnjih poslova saopštilo je da su po prijavi curenja amonijaka u Guči na lice mesta odmah upućeni pripadnici Sektora za vanredne situacije koji su, u saradnji sa drugim nadležnim službama, preduzeli sve neophodne mere radi zaštite građana i stavljanja situacije pod kontrolu.
- Sedam lica je evakuisano, od kojih su četiri prevezena u čačansku bolnicu. Pretakanje amonijaka je uspešno izvršeno, a intervencija vatrogasaca-spasilaca završena je u 6.55 časova - dodaje se u saopštenju.
Detaljna uputstva MUP kako da se ponašaju građani nakon curenja amonijaka u grupi pročitajte u odvojenom tekstu.
Curenje amonijaka zaustavljeno u Guči, ali opasnost još traje, ovo su saveti
Zbog curenja amonijaka 7 osoba se javilo u Dom zdravlja, Gučom odjekivale sirene za uzbunu
(RINA)