Stejt department ističe da je ovaj potez "značajan pokazatelj dobre volje prema legitimnoj vladi Libana" i poziva libanske oružane snage da preuzmu kontrolu i uklone terorističku infrastrukturu
Predlaže se da isti model bude primenjen širom juga Libana, što bi omogućilo povratak raseljenih, obnovu i ponovno uspostavljanje suvereniteta
Izrael se povukao sa dela teritorije na jugu Libana koju je držao pod kontrolom nakon sukoba sa Hezbolahom, izjavio je danas visoki zvaničnik američkog Stejt departmenta, navodeći da bi libanske oružane snage sada trebalo da preuzmu kontrolu nad tim područjem.
Zvaničnik nije precizirao sa kog dela teritorije su se izraelske snage povukle niti kolika je površina obuhvaćena povlačenjem, preneo je Rojters.
Izraelske vlasti za sada nisu komentarisale te navode.
Visoki libanski bezbednosni zvaničnik rekao je da nema saznanja o bilo kakvom povlačenju izraelskih trupa iz takozvane "tampon zone" na jugu zemlje.
- Izrael je već preduzeo konkretan korak povlačenjem iz dela svoje tampon zone. To predstavlja značajan pokazatelj dobre volje prema legitimnoj vladi Libana - rekao je zvaničnik Stejt departmenta.
On je dodao da bi libanske oružane snage sada trebalo da rasporede svoje jedinice na tom području i da "na proverljiv način uklone terorističko oružje i infrastrukturu".
Prema njegovim rečima, isti model trebalo bi da bude primenjen i u drugim delovima južnog Libana, što bi omogućilo bezbedan povratak raseljenih stanovnika, obnovu pogođenih područja i ponovno uspostavljanje punog suvereniteta libanske države nad jugom zemlje.
(Tanjug)