Izrael i Hezbolah su više puta prekršili primirje, što ugrožava pregovore između Vašingtona i Teherana.
Američki državni sekretar Marko Rubio razgovarao je telefonom sa izraelskim premijerom i libanskim predsednikom o učvršćivanju primirja.
Sjedinjene Američke Države uspostavile su "mehanizam za praćenje" krhkog primirja u Libanu, jer su ponovljena kršenja koja su počinili Izrael i libanska militantna grupa Hezbolah pretila da osujete pregovore između Vašingtona i Teherana, izjavio je danas neimenovani američki zvaničnik za CNN.
Zvaničnik je rekao da je američki državni sekretar Marko Rubio u petak imao telefonske razgovore sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom i libanskim predsednikom Žozefom Aunom "o učvršcivanju primirja i budućim razgovorima".
- Kao rezultat tih poziva, SAD su pokrenule mehanizam za praćenje putem CENTCOM-a kako bi naši kreatori politike imali informacije u realnom vremenu i tačne informacije o borbama u Libanu - naveo je zvaničnik.
Očekuje se da će pregovori između Izraela i Libana, uz posredovanje SAD, početi sutra u Vašingtonu i da će trajati do četvrtka.
(Tanjug)