Barati je, prema američkim vlastima, uzrokovao štetu od 3,4 milijarde dolara napadima na više od 150 američkih univerziteta
Optužbe protiv njega uključuju kompjutersku prevaru, hakovanje računara i krađu identiteta
U akciji crnogorske policije i Federalnog istražnog biroa uhapšen je pripadnik Iranske revolucionarne garde Amir Barati (39), kojeg Sjedinjene Američke Države terete da je hakerskim napadima oštetio infrastrukturu SAD za 3,4 milijarde dolara, saopšteno je iz Uprave policije.
- Službenici Sektora za borbu protiv kriminala – NCB Interpol Podgorica, FAST tima za međunarodne ciljane potrage, u saradnji sa službenicima Odeljenja bezbednosti Kotor, po direktnom zahtevu za hapšenje koji je izdat od strane nadležnih organa Sjedinjenih Američkih Država i Kancelarije Federalnog istražnog biroa (FBI), locirali su i danas na teritoriji opštine Kotor lišili slobode A.B. (39), državljanina Turske i Irana, visokoprofilnu metu potrage iz oblasti sajber kriminala i organizovanog kriminala, radi obezbeđenja njegovog prisustva u krivičnom postupku koji se vodi protiv njega u Sjedinjenim Američkim Državama, i to pred Višim sudom u Njujorku za više optužbi“, saopšteno je iz Uprave policije.
Detalji hakerskog napada
Navode da je optužen da je izvršio krivična dela – zaveru radi izvršenja računarske prevare i hakovanja računara, kao i krađe identiteta.
"I to na način što je od 2013. godine kao saradnik pravnog lica sa teritorije Irana sprovodio masovne hakerske napade na infrastrukturu Sjedinjenih Američkih Država – na više od 150 univerziteta u Sjedinjenim Američkim Državama, uzrokujući štetu koja se procenjuje na više od 3,4 milijarde američkih dolara. Ukradeni podaci, kao i pristup kompromitovanim univerzitetskim nalozima, korišćeni su u korist IRGC-a (Islamic Revolutionary Guard Corps – Iranske revolucionarne garde) i drugih iranskih korisnika, uključujući univerzitete sa sedištem u Iranu.“
Iz Uprave policije saopštavaju da je tom akcijom, koju je uspešno izveo FAST tim za međunarodne potrage NCB Interpola Podgorica, nastavljena odlična saradnja između NCB Interpola Podgorica i Federalnog istražnog biroa (FBI).
„Koja je u prethodne tri godine rezultirala lociranjem i lišavanjem slobode ukupno sedam lica u Crnoj Gori, a koja su potraživali FBI i pravosudni organi Sjedinjenih Američkih Država. Sva navedena lica su u vrlo kratkom roku i na osnovu precizne razmene obaveštajnih podataka locirana i lišena slobode od strane FAST tima na našoj teritoriji.
Lice A.B. će u zakonom predviđenom roku biti sprovedeno sudiji za istragu Višeg suda u Podgorici, radi daljeg postupka u vezi sa izručenjem ovog lica nadležnim organima SAD“, navodi se u saopštenju.