Donald Tramp je oštro kritikovao rezoluciju, nazivajući je "besmislenom" i smatra da ona šalje pogrešnu poruku Iranu i otežava mu posao
Bela kuća umanjuje značaj rezolucije, tvrdeći da ona "nema značaj" i da su operacije protiv Irana već okončane primirjem od 7. aprila
Američki Senat, u kom većinu ima Republikanska partija, usvojio je rezoluciju o ratnim ovlašćenjima u vezi sa Iranom sa 50 glasova "za" i 48 "protiv", nakon što ju je ranije ovog meseca odobrio Predstavnički dom, objavio je ABC.
Za rezoluciju su glasali republikanski senatori Bil Kasidi, Suzan Kolins, Lisa Murkovski i Rend Pol, dok je demokratski senator Džon Feterman bio protiv.
Senat usvojio Rezoluciju o ratnim ovlašćenjima u Iranu
Bela kuća umanjila je značaj glasanja, ocenivši da rezolucija "nema značaj" i navodeći da je njen prolazak omogućen zbog odsustva pojedinih republikanskih senatora.
Republikanci Mič Mekonel i Dejv Mekormik nisu učestvovali u glasanju.
U saopštenju Bele kuće navedeno je da rezolucija nalaže američkom predsedniku Donaldu Trampu da povuče američke oružane snage iz neprijateljstava protiv Irana, ali da takvih operacija više nema jer su, prema tvrdnjama administracije, okončane primirjem postignutim 7. aprila.
Četvoro republikanskih senatora koji su podržali rezoluciju ranije su se pridružili demokratama u glasanju o pitanjima ratnih ovlašćenja u vezi sa Iranom.
Iako nema snagu zakona, rezolucija se smatra pokazateljem rastuće zabrinutosti u oba doma Kongresa zbog Trampovog postupanja tokom sukoba.
Očekuje se da će se Tramp danas sastati sa republikanskim senatorima, a pojedini članovi njegove stranke najavili su da žele dodatne informacije o pregovorima sa Iranom.
Tramp: Ovo je besmisleno!
Tramp je kritikovao rezoluciju, nazvavši je "loše tempiranom i besmislenom".
- Iran je na "konopcima", spreman da padne, spreman da nam da praktično sve, i po prvi put u decenijama, poštujući SAD i njihovog predsednika - mene, a američki Senat odlučuje da glasa o Zakonu o ratnim ovlašćenjima, u loše vreme i bez smisla, govoreći sponzoru terora broj jedan u svetu da se Sjedinjenim Američkim Državama ne sviđa ono što im radim i da moram da prestanem, i time sam pružio pomoć i utehu neprijatelju - naveo je Tramp.
Tramp je posebno kritikovao četvoricu republikanskih senatora koji su glasali zajedno sa demokratama za rezoluciju, navodeći da su mu otežali posao, ali je poručio da će ostvariti svoje ciljeve "na ovaj ili onaj način".
- Četiri republikanska gubitnika su glasala sa demokratama, a Iran je pitao moj narod: "Šta sve to znači?" Ovi senatori su mi samo otežali posao, ali ja ću ga završiti, na ovaj ili onaj način, jer ga uvek završim - naveo je on.
Tramp je takođe optužio velike naftne kompanije da ne snižavaju cene goriva na benzinskim pumpama uprkos, kako je naveo, značajnom padu cena nafte na tržištu.
On je ocenio da su potrošači na taj način oštećeni i saopštio da je naložio Ministarstvu pravde SAD da odmah pokrene istragu o tom pitanju.
(BBC, Tanjug)