Veliki uspeh i pritisak šoubiznisa negativno su uticali na Emilijino zdravlje.
Iako je odbijala učešće u skandalima, teško joj je bilo da se prilagodi zakonitostima estrade, što je uticalo na njeno povlačenje sa scene.
Godine 1989. grupa "Riva" donela je Jugoslaviji istorijsku pobedu na Evroviziji u Švajcarskoj, takmičenju koje je tamo održano jer je prethodne godine pobedila Selin Dion. Nastupajući sa pesmom "Rock me", osvojili su 137 bodova i stekli ogromnu popularnost širom kontinenta. Pevačica Emilija Kokić prisetila se svojevremeno slave, pritiska šoubiznisa, ali i tragičnog preokreta kada im je rat prekinuo evropsku karijeru.
Govoreći o samom trijumfu, Emilija Kokić s ponosom ističe kako su pre više od tri decenije bili veoma inovativni u svom izrazu:
"S obzirom na to da smo pobedili i osvojili prvo mesto, sumnjam da bih išta menjala, očito je to bio znak da je sve što smo radili i kako smo radili bilo apsolutno dobro i osmišljeno. Imali smo veliku sreću što smo imali pomoć sjajnih, vrhunskih profesionalaca koji su nam pomagali, od stajlinga, vizuelnog identiteta do imidža koji smo imali kao bend. Mi smo tada već, pre 30 i nešto godina, izgledali vrlo avangardno i bili smo ispred svog vremena. Tako da je cela ta priča i naša mladost, šarm i jedna slatka pesma takvog tipa kakva je "Rock Me Baby" u kombinaciji s našom mladalačkom energijom zapravo rezultirala najboljim mogućim plasmanom",ispričala je Kokićeva tada.
Međutim, ogroman uspeh i teret slave brzo su se odrazili na njeno zdravstveno stanje. Pevačica je otkrila da nije bilo lako izdržati takav tempo:
"Moguće da se zasićenje dogodilo jer je sve bilo intenzivno. Ni sad nisam neka planina od žene, ali sam tada završila s 48 kg na hitnoj sa vitaminskim koktelima jer nisam stigla da jedem. Jednostavno, stvari vas u tom šoubiznisu melju i sad je samo pitanje koliko ste čvrst orah",priznala je tada pevačica.
Uprkos surovosti šoubiznisa, Kokićeva je ostala dosledna sebi i odbijala je učešće u skandalima.
"Ja sam najviše ponosna na to što sam ostala normalna osoba. To je bilo veoma teško, sačuvati nekakve moralne vrednosti i svoja uverenja",naglasila je ona govoreći o razlozima svog kasnijeg povlačenja sa javne scene.
"Ponuđen mi je skandal"
Ono što Emilija nije mogla da shvati i prihvati je kako funkiconiše estrada pa je i to bio verovatno jedan od razloga zašto se povukla sa scene.
- Meni je bio ponuđen jedan skandal, ali je to bilo prestrašno i nisam mogla da se pronađem u tome. Trebalo je da se pojavim u novinama sa pričom da sam nečija ljubavnica, ali ja to nisam htela - otrkila je ona RTL-u jednom prilikom.
Život se okrenuo preko noći
Preko noći, život članova grupe preokrenuo se za 180 stepeni. Od blještavila evropskih scena, našli su se u ratom zahvaćenoj zemlji:
"Pokrenuli mnogo humanitarnih koncerata. Ali bili smo skupi pogon i uspeli smo tako opstati godinu dana. Morali smo stati i prestati. Zamislite taj pad. Pa nas su u svim evropskim centrima na aerodromima dočekivale skupe limuzine, vozile na koncerte, pa u skupe hotele, na skupe večerice u skupe restorane i tako iz dana u dan. Nekoliko dana nakon toga završili smo u podrumima bez struje i pod granatama. Na svu sreću, imam tu mogućnost prilagodbe jer mislim da bih inače poludela. -" zaključila je Emilija tada za "showbuzz.dnevnik.hr"