Porodica i prijatelji joj pomažu da ostane prizemna, a inspiraciju pronalazi u prirodi, meditaciji i jogi.
Nakon uspeha na Evroviziji, njen cilj je da uđe u top 10 Bilbordove liste, što smatra sledećim velikim korakom u karijeri.
Pobednica Evrovizije Darina Nikolajeva Jotova, poznatija jednostavno kao Dara, predstavnica Bugarske stigla je u Srbiju kako bi nastupila na ”Music Week” festivalu. Njena energična numera “Bangaranga” potpuno je zaludela sve, pa čak i Novaka Đokovića i njegovu ćerku Taru.
Dari smo poželeli dobrodošlicu na bugarskom jeziku što ju je oduševilo, ali smo razgovor nastavili na engleskom. Ona priznaje da je prvi put u Srbji.
- Prvi put sam. Ovo je ludo jer je to četiri sata vožnje, a meni je ovo prvi put. Došla sam juče u dva, tako da ne znam ništa. Uradila sam šminku jutros i došla ovde, tako da mislim da ću posle ovoga imati malo vremena. Možda da odem negde da jedem, rekla je Dara pre večerašnjeg nastupa pa smo je poslali da proba ćevape i još neke srpske đakonije.
- Jesu li ćevapi restoran ili jelo?, pitala je i sve nasmejala.
- Ne jedem puno mesa, ali pričaćemo o tome i o restoranima kasnije.
Razgovor smo nakon priče o hrani nastavili u smeru njene pobede na Evroviziji, zanimalo nas je da li oseća pritisak zbog tog uspeha.
- To zavisi od toga da li si spremna za uspeh. Znaš, bila sam jako zainteresovana za učenje neuronauke kako bih mogla da shvatim kako moj mozak funkcioniše i šta se dešava u određenim situacijama. A mi kao umetnici, nakon što siđemo sa scene, pokupimo svu tu energiju od publike. Moraš da znaš kako da upravljaš tom energijom jer je ima mnogo. Ponekad ti je, znaš, potreban jedan dan ili šest sati samo da bi se ohladila, opustila. Nakon nastupa, nakon adrenalina, ne mogu odmah da odem u krevet. Bukvalno niko iz mog tima ne može odmah u krevet, jer ti treba bar četiri sata da se spustiš i opustiš zbog te ogromne energije. A zamisli sad da pobediš na Evroviziji, a ne znaš kako da se nosiš sa tim, a to je baš, baš mnogo energije. Ja sam pronašla načine na koje mogu da upravljam tim i da upravljam tom energijom. Sećam se, prošle godine sam bila predgrupa Robiju Vilijamsu u Bugarskoj i posle toga sam odmah otišla u kamp za pisanje pesama. Osećala sam se tako otupelo, kao da mi je sistem pregoreo od tog iskustva. Mislim, bila sam jako uzbuđena. Ali sledećeg dana, zbog toga što nivo dopamina jako skače dok si na sceni, a čim siđeš sa nje on pada, moraš da znaš kako da to kontrolišeš da ne bi zapala u stanje otupelosti. A moj ključ je to što sam počela svaki dan da pišem dnevnik i da govorim na čemu sam zahvalna. To radim svaki dan. Probudim se i u fazonu sam: zahvalna sam na suncu, zahvalna sam Bogu, zahvalna sam na svojim prijateljima i porodici, na našem zdravlju i na svemu što se dešava oko nas.
"Mislim da neću odustati dok ne uđem u top 10 Bilbordovih"
Nakon Evrovizije Dara je završila u svim medijima u svetu, Bilbordovoj top listi...
-To je ogromna stvar za umetnika. Skakala sam po kauču. Skakala sam po kauču valjda pet minuta, jer sam tada bila mentor u „The Voice”-u i bila sam sa kolegama. Rekla sam: „Hajde da otvorimo šampanjac, hajde da slavimo!”. Svi smo vrištali, bukvalno su svi vrištali. Bilo je potpuno ludo. To jeste čudo, ali mislim da neću odustati dok ne uđem u top 10 Bilbordovih. Tako da sam bila u fazonu: „Ovo je tako dobro, čekaću do devetog mesta jer je devet moj broj”.
Na konstataciju da je otvorila vrata za internacionalnu karijeru, kaže:
- Želim da razvalim ta vrata.
Pitali smo je kako izgleda i ko je ona zapravo kada siđe sa scene.
- Ista sam. Imam jako puno energije i ulažem je u mnoge stvari. Iskreno, ja sam jedna ‘boss ass bitch’. Mislim, moram da upravljam mnogim stvarima i kao umetnik s vremena na vreme moram da komuniciram sa sobom kao osobom, vodim te teške razgovore. Ponekad umetnik u meni traži previše, pa moram da reagujem i kažem: „Kujo, ohladi malo i ostavi malo prostora da Dina dođe do izražaja, da bude supruga, i znaš, da bude samo ćerka ili samo sestra”.
"Ne volim kada ljudima uspeh udari u glavu"
Upravo je porodica najviše štiti od svega.
- Porodica i moji prijatelji. Iskreno, ne volim kada ljudima uspeh udari u glavu i ne volim kada su ljudi arogantni ili stalno u oblacima. Tako da, da, volim da budem prizemna. Volim prirodu. Devica sam u horoskopu, pa se jako lako povezujem sa prirodom. Nakon što sam pobedila i dospela na Bilbord, skakala sam po kauču, a onda sam izašla napolje, legla na travu i bila u fazonu: „Potrebno mi je da budem na zemlji malo”. Ležala sam na tlu, sunčala se i mislila: „Potrebna mi je zemlja da bih bila blisko povezana sa onim što se dešava”. Zato što se istovremeno dešava toliko ludih stvari da tvoj nervni sistem mora da bude spreman na to, to je realnost. Mislim da je meni, kao devojci koja je duhovna i koja praktikuje meditacije i jogu, zemlja baza i potrebna mi je.
Dara je mnogim mladim umetnicima postala inspiracija.
- Pa, nije mi to toliko novo. Mislim, u Bugarskoj sam već dugo neko na koga ljudi mogu da se ugledaju. Mislim na mlađu generaciju, a sa mnogim svojim fanovima sam, čini mi se, i odrasla. Sada je to na većem nivou. Ali svakako, mislim da mnogi umetnici moraju da znaju ko su pre nego što pokušaju negde da stignu, da rade na svojoj disciplini, budu spremni na naporan rad i da bez prestanka tragaju za sobom. To je neprestan proces. Nije u fazonu: „Evo, otključao sam ovo, to sam ja”. Jer posle šest meseci opet ćeš se zapitati: „Čekaj, šta je sad ovo opet?”. To je jedno te isto pitanje koje postavljaš, ponavljaš i iznova daješ odgovor na njega kada se baviš umetnošću.
Dara poznaje muzičare iz Srbije i njihovu muziku ali ih ne deli na omiljene i manje omiljene.
Za kraj smo je pitali po čemu bi volela da je ljudi pamte.
- Po dobroj energiji. Ponekad kada sam sa ljudima koji imaju dobru energiju, čak i kada sam jako tužna ili neraspoložena, samo slušanje tih ljudi i posmatranje, znaš, njihovog osmeha i načina na koji se kreću, može zapravo da izleči nešto u meni.
Dara najavljuje i puno hitova nakon pesme „Bangaranga” koju će publika čuti večeras na festivalu “Music week”.
- Moj bože, ne mogu da dočekam. Pripremila sam nešto veoma, veoma specijalno za sve vas. Spojila sam tri različita refrena pesme „Bangaranga” u jedno. To je bilo baš teško, ali uspeli smo. Svi moji plesači su spremni . Trebao mi je ceo autobus samo za stvari koje želim na bini. Videćete o čemu pričam.
Evrovizijska pobednica se oglasila uoči finala Zvezda Granda
Atraktivna bugarska zvezda, čije je pravo ime Darina Nikolajeva Jotova, iskoristila je priliku da uputi reči podrške svim večerašnjim finalistima. Pored takmičara, ona je srdačno pozdravila i članove stručnog žirija, uputivši poseban pozdrav za dve ženske članice ovog popularnog TV formata.
– Dobro veče, Srbijo, dobro veče „Zvezde Granda“ – rekla je Dara na spskom, pa je svoje obraćanje nastavila na engleskom.
– Znam da se svi vi borite za jedno mesto, ali zapamtite, šta god da se dogodi večeras, to je samo početak. Svi vi, sakupite energiju iz publike i pokažite svoju umetnost. Dajte im svoje srce. Pravite muziku, pravite umetnost sa ljubavlju, istrajnošću i disciplinom. I znajte da će jednog dana, jedan od vas dobiti ovo – poručila je Dara podižući svoj pobednički pehar sa „Evrovozije“.
– Dobro veče Ceco, Daro Bubamaro. Kako ste? Vidimo se uskoro – rekla je Dara za "Grand", šaljući poljubac.