Ruski zvaničnici tvrde da nemaju nameru da napadnu NATO
Obaveštajne službe više članica NATO-a dele zabrinutost zbog moguće eskalacije
Poljski državni vrh upozorava na sve veći rizik od ruskih provokacija na istočnom krilu NATO-a, izjavio je direktor poljske spoljne obaveštajne službe Pavel Šota, kako je u nedelju izvestila nemačka agencija DPA.
- Primećujemo razvoj situacije u Ukrajini i vidimo da rat u ovom trenutku ne ide u prilog Rusiji. To izaziva zabrinutost da bi Moskva mogla dodatno da eskalira situaciju - rekao je pukovnik Pavel Šota, šef poljske spoljne obaveštajne službe, u intervjuu za poljski list "Rzeczpospolita".
On je naveo da bi ograničeni napad na baltičke države mogao biti izveden uz pomoć takozvanih "malih zelenih ljudi", kako su nazivane ruske snage bez vojnih oznaka koje su 2014. godine preuzele kontrolu nad poluostrvom Krim.
- Rusija sistematski prelazi crvene linije kako bi testirala reakciju NATO-a - rekao je Šota.
- Cena takvih provokacija je mala, dok Savez uglavnom odgovara političkim merama, što podstiče dalju eskalaciju - dodao je.
Obaveštajne službe dele zabrinutost zbog moguće eskalacije
Poljski ministar spoljnih poslova Radoslav Sikorski prošle nedelje je takođe upozorio da bi Rusija mogla da izvede takozvane operacije pod lažnom zastavom.
- Moramo da poručimo (ruskom predsedniku Vladimiru) Putinu da znamo šta namerava i da nećemo dozvoliti da budemo uvučeni u takav scenario, da bi to bilo potpuno neprihvatljivo i da ćemo braniti svaki pedalj teritorije NATO-a - rekao je Sikorski za američku televiziju CBS.
Putin i drugi zvaničnici u Moskvi više puta su izjavili da Rusija nema nameru da napadne članice NATO-a.
Ipak, obaveštajne službe u više zemalja članica NATO-a dele zabrinutost zbog moguće eskalacije. Međutim, njihove procene razlikuju se kada je reč o obimu i vremenskom okviru eventualne eskalacije.