Dogovorena je mapa puta ka konačnom sporazumu u roku od 60 dana i osnovan je Komitet za politički nadzor.
Premijer Pakistana pohvalio je posvećenost SAD, Irana i drugih država, posebno Katara i Švajcarske, u podsticanju napretka pregovora.
Premijer Pakistana Šehbaz Šarif izjavio je danas da je prvi sastanak Komiteta na visokom nivou u okviru Islamabadskog memoranduma o razumevanju uspešno završen u švajcarskom Birgenštoku.
"Razgovori su održani u pozitivnoj i konstruktivnoj atmosferi i doveli su do ohrabrujućeg napretka, uključujući dogovor o mapi puta ka konačnom sporazumu u roku od 60 dana, osnivanje Komiteta na visokom nivou za politički nadzor i početak daljih tehničkih razgovora", rekao je Šarif u objavi na društvenoj mreži Iks.
Šarif je pohvalio rukovodstvo i Sjedinjenih Američkih Država i Irana za njihovu kontinuiranu posvećenost konstruktivnom angažovanju i zahvalio svim bratskim i prijateljskim zemljama na njihovoj dragocenoj podršci u unapređenju tog istorijskog procesa.
"Posebno bih želeo da izrazim zahvalnost našoj bratskoj zemlji Kataru za njenu ključnu podršku u stvaranju uslova neophodnih za napredak ovih pregovora, kao i švajcarskoj vladi na olakšavanju u organizaciji ovih razgovora", dodao je on.
Premijer Pakistana odao je i posebnu počast feldmaršalu Asimu Muniru čiji su, kako kaže, neumorni napori učinili ove razgovore uspešnim.
"Njegova posvećenost, predanost i istrajnost su zaista za pohvalu, bez kojih ne bi bilo napretka", rekao je Šarif.
Prema njegovim rečima, Pakistan ce nastaviti da igra svoju iskrenu i poštenu ulogu u unapređenju dijaloga i diplomatije ka mirnom i trajnom rešenju.
Džej Di Vens: SAD su uradile tačno ono što su želele u mirovnim pregovorima
Potpredsednik SAD Džej Di Vens izjavio je danas na konferenciji za novinare u Švajcarskoj da su Sjedinjene Američke Države uradile tačno ono što su želele u mirovnim pregovorima sa Iranom.
- Juče je bio veoma, veoma dobar dan. Uradili smo tačno ono što smo želeli - rekao je potpredsednik SAD na konferenciji za novinare, prenosi "Skaj Njuz".
On je rekao da su SAD postigle četiri glavna cilja tokom razgovora sa iranskim kolegama i dodao da je zvanični Vašington najzadovoljniji zbog toga što su Iranci pristali da pozovu u svoju zemlju inspektore Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA).
- To je velika prekretnica za američki narod. Postavljen veoma dobar temelj za konačni sporazum - rekao je Vens i dodao da je to ogroman korak ka denuklearizaciji Irana.
On je potvrdio da će tehnički pregovori između SAD i Irana biti nastavljeni tokom narednih nedelja i dana.
Ranije danas iransko ministarstvo spoljnih poslova je potvrdilo da su vođeni razgovori o prodaji iranske nafte i oslobađanju zamrznute iranske imovine, prenela je "Al Džazira".
(Tanjug)