Vučić na mitingu SNS: Podnosim ostavku za nekoliko nedelja, ovo je ime liste (video)

(FOTO, VIDEO) MOJ PREDLOG JE DA SE NAŠA LISTA ZOVE "UJEDINJENA SRBIJA"! Vučić se obratio ispred Skupštine, najavio niz mera i velike promene u svim sektorima: "Ne možemo više da čekamo"

Skup SNS u Beogradu
Skup SNS u Beogradu

Vučić je poručio da je Srbiji služio 14 godina na različitim državnim funkcijama i da mu je zemlja uvek bila na prvom mestu.

Rekao je da je plan da za dve godine prosečna plata bude 1.400 evra, a prosečna penzija 650 evra.

Slušaj vest
0:00/ 0:00

Predsednik Aleksandar Vučić rekao je na mitingu "Srbija, jedna porodica" u Beogradu da se poslednji put obraća pred ovolikim brojem građana kao predsednik Republike i da će za nekoliko nedelja podneti ostavku. Predložio je da se ime SNS liste za predstojeće parlamentarne izbore zove "Ujedinjena Srbija".

- Želim da vam kažem, poštovani građani, jer ovo je za mene poslednji put da vam se u ovolikom broju, verovatno i nikada više neću imati priliku da pred ovolikim brojem ljudi govorim, ali svakako poslednji put vam se pred ovolikim brojem, pred ovoliko naroda obraćam kao predsednik Republike - kazao je Vučić.

Izneo je i ličnu poruku okupljenima.

- Četrnaest godina verno služim svojoj zemlji, 14 godina i kao potpredsednik Vlade, i kao predsednik Vlade, i kao predsednik Republike, na svakom mestu i u svakom trenutku sam vam verno služio. Voleo sam i volim Srbiju više nego bilo šta na kugli zemaljskoj. U svakom trenutku, na bilo kojem mestu na zemljinoj kugli, samo mi je Srbija bila u mislima i samo sam se za Srbiju borio. Ničiji tuđi interesi me nikada nisu zanimali. Nikome drugom nikada nisam hteo da služim, sem vama, građanima Srbije, i svojoj jedinoj otadžbini Srbiji - naveo je Vučić.

- I u najtežim trenucima kada su mnogi povijali kičmu, ja nisam hteo da se savijem, jer sam znao da je iza mene Srbija, najsvetija moguća stvar na kugli zemaljskoj, i da sam stajao čvrst kao stena i uspravan kao jablan pred svima, štiteći svoju zemlju, štiteći svoju otadžbinu. A onda su pre godinu i po dana, pre godinu i po dana, pokušali su da nam sruše zemlju - poručio je Vučić.

"Ovo su moji poslednji dani i poslednje nedelje kao predsednika Republike"

Potom se osvrnuo na kritike.

- Govorili su vam da nikada neću napustiti predsedničko mesto, da ću na silu da ostanem na tom mestu. Neću, ovo su moji poslednji dani i poslednje nedelje kao predsednika Republike. I beskrajno sam vam zahvalan na ogromnoj podršci, na ogromnoj ljubavi, jer bez vas nikada ništa ne bih mogao da uradim. Beskrajno vam hvala što ste razumeli i teške poteze koje smo morali da povlačimo. Beskrajno vam hvala što ste verovali, a ja vam kažem da sam vam služio i vernije od onoga što možete da zamislite i pomislite u svakom trenutku - poručio je Vučić.

"Za nekoliko nedelja podneću ostavku, moj predlog da se lista zove 'Ujedinjena Srbija'"

Zatim je najavio i poteze u vezi sa predstojećim izborima.

Skup SNS u Beogradu
Skup SNS u Beogradu

- Za nekoliko nedelja podneću ostavku. Rekao sam predsedniku Srpske napredne stranke i rukovodstvu da ću još na predstojećim izborima, ukoliko to budu tražili, ukoliko to budu želeli, zajedno sa vama pomoći da dobijemo narodno poverenje, pomoći da dobijemo narodno poverenje i da sve ovo o čemu sam govorio možemo da ostvarimo u naredne četiri godine. I moj je predlog bio, koji su oni prihvatili, mnogima će da liči na nešto što su drugi predlagali na njihova imena, ali ima suštinska razlika. Nekad su te rečice mnogo značajne. Moj predlog je da se naša lista, pobednička lista na predstojećim izborima, zove "Ujedinjena Srbija". Ne Ujedinjeni za nešto, već Ujedinjena Srbija. To je najlepši moto koji možemo da imamo. To je: ništa lepše ne postoji. Da celu Srbiju možemo da stavimo pod ime jedne liste - kazao je Vučić.

"Hoću slobodnu, ujedinjenu Srbiju"

Kako je rekao, hoće slobodnu, ujedinjenu Srbiju.

- I to mora da bude cilj. Hoću da svi budemo zajedno pod istim krovom. Hoću da možemo da razgovaramo jedni sa drugima. Da možemo da popijemo i rakiju i kafu zajedno. Da možemo da pokažemo da se razlikujemo od njih. Da možemo da pokažemo da nismo isti, da ne pripadamo čoporu koji tuče ljude dok leže na ulici. To je da mi priznamo naše greške - naveo je Vučić.

Dodao je da će da prizna svoje greške i da se izvini svakome.

- Ali ono što vas molim, posebno vas funkcionere, to je da na svakom mestu, da na svakom mestu, pokušate i učinite sve što je moguće da pokažete poštovanje prema ljudima. A ne: "Izabran sam na funkciju pa devet meseci ne mogu da primim sindikate. Izabran sam na funkciju pa ne izlazim iz službenog automobila jer sam se rodio u njemu. Izabran sam na funkciju, dobio sam tašnu, mašnu i sekretaricu, ja sam Bog. Nisi niko i ništa. Narod je sve, a ti si niko i ništa - kazao je Vučić.

"Moramo da promenimo odnos prema političkim protivnicima"

Poručio je da kada to budu razumeli uspeće u svojim namerama.

- Moramo da promenimo odnos prema političkim protivnicima. Ja vas molim i da me saslušate po ovom pitanju, znam da mnogi neće biti saglasni. Ne moram da vam govorim šta mislim o Dinku Gruhonjiću u političkom smislu, ali ne može da se dogodi da mi ne budemo prvi u osudi napada na automobil njegovog sina. Mi moramo da osudimo svako nasilje - rekao je Vučić.

"Pomilovaću one koji su iz neznanja počinili krivična dela"

Najavio je da će u narednom periodu pomilovati građane koji su iz neznanja ili nehata počinili krivična dela.

- Ja ću u narednom periodu da pomilujem mnoge ljude. I naše, kako bi neko rekao pogrešno, i njihove, jer su to sve naši ljudi. I naši i njihovi su naši. Mi smo jedna porodica, mi smo Srbija - rekao je Vučić.

Dodao je da neće moći da pomiluje sve, odnosno one koji su činili najteža dela.

- Neću moći sve, one koji su činili najteža dela, ali sve one koji su iz neznanja, nehata, slučajnosti počinili neka dela, progledaću kroz prste i pokazaću da moramo da budemo jedna i ujedinjena Srbija - naveo je Vučić.

"Hvala na čudesnom dočeku"

Na početku se zahvalio okupljenima na, kako je rekao, čudesnom dočeku.

- Hvala vam što vam po ovom teškom, užasno teškom vremenu nije bilo teško da dođete ovde i da budemo zajedno, da budemo ujedinjeni i da pošaljemo poruke od najvećeg značaja za budućnost naše zemlje svim našim građanima - naveo je Vučić.

Kako je rekao, daleke 2012. godine "živeli smo u beznađu, nije potrebna velika i dubinska analiza".

- Nezaposlenost je bila na rekordnom evropskom nivou od 25,9%, fabrike su se zatvarale svakoga dana, penzioni fond nije postojao, dinar je slabio na dnevnom nivou. Ponižavali smo se svuda u regionu, Evropi i svetu, od nacionalnih interesa ni čuvali ni sačuvali nismo ništa. Ćutali smo kada se odvajala Crna Gora, ćutali smo i kada se odvajalo Kosovo i Metohija, pravili su se da ne vide, sklanjali su se u druge zemlje, tražili krivca u svakom drugom, samo ne u sebi. I te 2012. kada su ljudi odlučili da menjaju stvari, zatekli smo praznu kasu. Zatekli smo kasu u kojoj nije bilo ni za prvu isplatu penzija, a kamoli za nešto više - poručio je Vučić.

"Za dve godine prosečna plata 1.400 evra, penzija 650 evra"

Izneo je i planove u naredne dve godine u vezi sa platama i penzijama.

- Za dve godine, prosečna plata i manje od dve godine, prosečna plata u Srbiji 1. 400 evra, prosečna penzija 650 evra. Ali posebno hoćemo najsiromašnijima da pomognemo, i videćete već za dva dana naše mere, za one ljude koji imaju penzije do 35. 000 ili do 56. 000 dinara, za one koji bukvalno najteže žive, da vidite kako i koliko država Srbija o njima brine. Nismo bili fer. Ima mnogo onih koji žive bogato ili nedovoljno, ali ima mnogo onih koji žive neuporedivo slabije od njih. E sad ćemo ovima koji su siromašniji mnogo više da pomažemo, a naravno, pomagaćemo da pomažemo i ovim bogatima. Ali ovima koji su siromašniji, njima svakako mnogo više - otkrio je Vučić.

"Mi u budućnost moramo da žurimo, ne možemo da čekamo"

Dodao je da mi u budućnost moramo da žurimo.

- Ne možemo da čekamo. Moramo da se razvijamo najbrže. Vidite ove robote ovde. Mi ćemo od avgusta meseca, ne može od 19. jula, mora od avgusta da bude. Od avgusta nam ide, biće lepša i bolja fabrika nego ona u Kini, hvala našim kineskim prijateljima i kompaniji Mint. Ali u Srbiji će ovakvi roboti da se proizvode, i mnogi drugi roboti. Mi moramo da idemo u budućnost, moramo da otvaramo data centre na jugozapadu, zapadu, centralnoj Srbiji, na istoku Srbije. Moramo da obezbedimo naš energetski sistem, dakle da otvaramo nove gasne elektrane, gradimo hidrocentrale, nove male nuklearke, pa i velike nuklearke u budućnosti, jer će struja da bude najvažnije dobro u našoj zemlji - naveo je Vučić.

Dodao je da ne možemo "samo da čekamo da prođe još jedan dan pa će sve biti dobro".

- Ne, moramo mi sebe da menjamo i da žurimo napred. Mi moramo da pokušamo da po svaku cenu čuvamo svoju vojnu neutralnost. Mi hoćemo da sami štitimo i branimo svoje nebo, ne da nam to čuva neka strana vojska. Da se uvek ponosimo snagom svojih aviona, svojom protivvazduhoplovnom odbranom, svojom vojskom, svojom policijom - kazao je Vučić.

"Napravili smo velike stvari za našu zemlju"

Dodao je da je za ovih 14 godina vlast uradila mnogo toga i promenila mnogo toga.

Skup SNS u Beogradu
Skup SNS u Beogradu

- Napravili smo velike stvari za našu zemlju. Ne ja, već vi. Ja nikada ništa ne bih to mogao da uradim, niti svi ljudi oko mene, da nije bilo vas, građana Srbije, koji ste želeli promene, koji ste verovali u promene, i koji ste bili sigurni da možemo bolje i da možemo sigurnije da vodimo Srbiju. Sačuvali smo mir u najtežim uslovima. Sačuvali smo slobodu. Sačuvali smo nezavisnost naše zemlje. Zaposlili više od 550. 000 ljudi više u odnosu na 2012. godinu. Doveli desetine milijardi investicija u našu zemlju, otvarali fabrike širom Srbije. Da li je bilo dovoljno? Nikada nije dovoljno. I nikada nisam bio sasvim zadovoljan - kazao je Vučić.

"Hvala Srbijo"

Vučić je objavio na svom Instagram profilu i snimak skupa i ispred Skupštine Srbije.

- Hvala Srbijo. Hvala svakom čoveku koji je danas svojim prisustvom pokazao koliko voli svoju zemlju. Vaša snaga, energija i zajedništvo su najveća podrška Srbiji i njenoj budućnosti. Ponosan na naš narod. Zajedno možemo sve! - napisao je Vučić na Instagramu.

Tokom govora izneo je rezultate u infrastrukturi.

- Istovremeno smo gradili zemlju. Za samo 12 godina izgradili smo 651 km autoputeva i brzih saobraćajnica. U prethodnih 70 godina izgradili su 596 km, a mi sada gradimo još 435 km. I to vi gradite, poštovani građani Srbije. Zahvaljujući vama to radimo zajedno, jer kada smo zajedno i kada smo ujedinjeni, možemo sve - naveo je Vučić.

"Nikada nisam zadovoljan"

Dodao je da su građani ti koji su znali kako da sačuvaju Srbiju u odsudnom trenutku.

- I nemojte da zaboravite samo jednu stvar: neretko mislimo da se stvari podrazumevaju, ne podrazumevaju se. Mnogi su mislili 2000. ne može da bude teže i ne može da bude gore, a onda su došli oni koji su opljačkali i razorili sve, onda su došli oni koji su nam uzeli budućnost. E zato je bilo strašno važno da se izborimo za te promene i da pokažemo da zemljom može da se upravlja drugačije. Da li smo mi u tom periodu uradili sve što smo obećali? Nismo. Jesmo dosta toga, nismo sve. Da li danas penzioneri žive bolje? Žive, ali moraju da žive još mnogo bolje, i o tome ću tek da govorim danas. Moraće da žive još mnogo bolje i naši radnici, i moraće da imaju i veće plate i veća primanja, i o tome ću da govorim - kazao je Vučić.

Dodao je da nikada nije zadovoljan.

- I uvek možemo više, i za razliku od drugih ja nisam došao da vam kažem da smo mi bezgrešni. Naprotiv, mnogo smo grešaka napravili, mnogo smo pogrešnih izbora imali. Ljudi koje smo postavljali, a koji nisu zasluživali vaše poverenje. Ljudi koji su brinuli o sebi, a ne o vama i o građanima. I takvih ljudi moramo da se rešavamo u budućnosti, i moramo da ih se rešimo brzo. Moramo da pronađemo one koji će da žive za vas, i one koji će da žive za Srbiju, a ne za sebe i za svoj džep. I takve greške ne smemo da ponavljamo - poručio je Vučić.

Inače, Vučić se pre govora oglasio na svom Instagram profilu i zahvalio učesnicima skupa koji su u Ulici kneza Miloša razvili srpsku zastavu dugačku 500 metara i široku 10 metara.

Skup SNS u Beogradu
Skup SNS u Beogradu (Foto: Mitar Mitrović / Ringier)
Skup SNS u Beogradu
Skup SNS u Beogradu (Foto: Mitar Mitrović / Ringier)
(Foto: Amir Hamzagić / Tanjug)
(Foto: Mitar Mitrović / Ringier)
Skup SNS u Beogradu
Skup SNS u Beogradu (Foto: Mitar Mitrović / Ringier)
Izdvajamo za vas

SP2026 SP2026 Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026

Više sa weba
  • Info najnovije

  • Sportal