Brudermiler tvrdi da je rad u Nemačkoj preskup i da više nemaju prednost u produktivnosti u odnosu na konkurenciju
Poslodavci i radnici u metalskoj i elektronskoj industriji uskoro će pregovarati o novom kolektivnom ugovoru
Visoki rukovodilac Mercedes-Benca pozvao je na debatu o troškovima rada u Nemačkoj, rekavši da je to zahtev da ljudi ponovo rade duže sate, objavila je nemačka novinska agencija (DPA).
„Moramo ozbiljno razmotriti povratak 40-časovne radne nedelje“, rekao je predsednik nadzornog odbora Mercedesa Martin Brudermiler za poslovni dnevnik Handelsblat.
35-časovna radna nedelja je standardna, iako nije pravno obavezujuća, u automobilskim kompanijama, uključujući Mercedes-Benc, koje zapošljavaju radnike po kolektivnom ugovoru.
Poslodavci i zaposleni u metalskoj i elektronskoj industriji, koje takođe pokrivaju automobilski sektor, trebalo bi da počnu pregovore o novom dvogodišnjem kolektivnom ugovoru kasnije ove godine.
Brudermiler upozorava da je rad u Nemačkoj preskup po međunarodnim standardima. „Više nemamo prednost u produktivnosti u odnosu na naše ključne konkurente“, rekao je.
„Imamo dve opcije: ili smanjujemo plate ili ljudi rade duže sate za istu platu“, rekao je Brudermiler, koji je ranije bio izvršni direktor hemijske kompanije BASF.
Odmah je dodao da prva opcija nema smisla u praksi.
Na pitanje o produženju radnog veka, Brudermiler je rekao da zbog starenja stanovništva, ekonomsko razmišljanje sugeriše da se nemački sistem „ne može finansirati bez dužeg radnog veka“.
Pored toga, nastavio je, duži radni vek doprinosi zdravlju i aktivnosti u kasnijem životu. „Rad takođe ljudima daje strukturu, učešće i smisao u životu.“
(DPA)