Projekat finansira Evropska unija, a za tri godine obezbediće više od 3.990 socijalnih usluga najmanje 310 korisnika
Korisnici ističu da im projekat mnogo znači jer nemaju drugi prevoz do lekara, a ovakva pomoć im je finansijski neophodna
Besplatan prevoz i pratnja za starije osobe na području Virovitice i dalje će biti dostupni. Tu su i usluge Dnevnog centra u Suhopolju i Gradini, koje se nastavljaju u drugoj fazi projekta Gradskog društva Crvenog krsta Virovitica, „Mobilnost za nezavisnost“.
Prevoz do lekara i na rehabilitaciju
Osobama starijim od 65 godina, koje koriste Dnevni centar u Suhopolju i Gradini, ponovo će biti obezbeđen prevoz do lekara, na rehabilitaciju, u administrativne ustanove, kao i saveti, podrška i pomoć obolelima od Alchajmerove bolesti i članovima njihovih porodica u naredne tri godine. Konkretno, rukovodilac projekta Dora Smiljanić rekla je da će biti pruženo više od 3.990 socijalnih usluga za najmanje 310 korisnika starijih od 65 godina.
- U novoj fazi projekta, obezbeđujemo i Dnevni centar u Gradini, pored postojećih socijalnih usluga koje nastavljamo i koje su se na terenu pokazale neophodnim za naše korisnike. U ranijoj fazi projekta, važnost ovih usluga prepoznali su Grad Virovitica i opštine, koje su iz svojih budžeta sufinansirale ovu uslugu za svoje starije stanovnike, na čemu im se zahvaljujemo, jer su pokazale osetljivost prema najranjivijim grupama u društvu. U ovoj fazi, projekat se finansira grantovima EU, i dalje je besplatan za sve naše korisnike, a sačuvano je pet radnih mesta, rekla je direktorka Slavić.
„Nemamo autobus i ovaj projekat nam neopisivo mnogo znači“
Projekat se finansira grantovima iz Evropskog socijalnog fonda plus kroz Program „Efikasni ljudski resursi 2021-2027“. U prvoj fazi uključeno je više od 140 osoba koje pate od Alchajmerove bolesti i drugih demencija, više od 145 osoba je uključeno u rad Dnevnog boravka u Suhopolju, dok je 1.400 ljudi koristilo usluge prevoza i pratnje.
Kombi Crvenog krsta u Virovitici prešao je više od 350.000 kilometara od kućnih pragova korisnika do lekara, klinika, apoteka, rehabilitacionih ustanova u gradu Virovitici i tri okolne opštine, rekao je Nikola Slavić, direktor Gradskog društva Crvenog krsta Virovitica (GDCK). Korisnica Ana Bišćan iz Levinovca, koja sa suprugom živi daleko od klinike, prodavnica i prevoza, pohvalila je uslugu.
– Oni rade više od toga. Ova usluga nam mnogo znači. Nemamo autobus, nemamo ništa, a ovaj projekat nam znači neopisivo mnogo. Ako želimo da posetimo lekara u Suhopolju, moramo da platimo oko 20 evra, a za Viroviticu je to i više. Često moram kod lekara i ni ja niti bilo ko od nas penzionera ne bismo mogli to da priuštimo od naše penzije. Zato je ovaj projekat naš spas, rekla je korisnica Ana.
(Izvor: Mirovnina.hr)