Trend kolektivnih otpuštanja u Hrvatskoj porastao je prošle godine za 70%
Ovaj talas otpuštanja izaziva zabrinutost za tržište rada i zaposlenost u hrvatskoj privredi
Slovenačka grupa Kansai Helios najavila je zatvaranje proizvodnje u zagrebačkom Hromosu i otpuštanje oko stotinu radnika.
Trend kolektivnih otpuštanja rasplamsao se prošle godine kada su poslodavci prijavili oko 2.600 viška radnika, piše Antonija Knežević, novinarka poslovnog nedeljnika Lider. To je skok od skoro 70 odsto u odnosu na prethodnu godinu.
Prema podacima Hrvatskog zavoda za zapošljavanje, prošle godine najviše kolektivnih otpuštanja prijavili su Bjelin u Ogulinu, oko 340, papirni gigant DS Smith Belišće 190, i najveće hrvatske banke PBZ i Zaba, ukupno oko 240 otpuštanja.
U prvoj polovini ove godine, neslavni rekorder je TŽV Gredelj sa oko 230 prijavljenih viška radnika, a zatim ponovo slede Bjelin sa oko 140 i vukovarska kompanija za obuću Ricosta Croatia sa oko 110 otkaza.
(Izvor: Lider)