Grantham tvrdi da se bitkoin ne koristi za svakodnevne kupovine ili ozbiljne finansijske transakcije
Bitkoin je trenutno oko 52% ispod svog oktobarskog maksimuma
Grantam, suosnivač investicione firme GMO i dugogodišnji tržišni komentator poznat po proceni imovinskog mehura, rekao je za CBBC da je bitkoin beskorisna, spekulativna imovina bez intrinzične vrednosti.
Govoreći o dugoročnim izgledima najveće kriptovalute, rekao je:
„Tokom godina i godina, decenija i decenija, mislim da će polako nestati, ne uz prasak, već uz kukanje.“
Dodao je da bitkoin „nije stabilan oblik vrednosti — jednostavno mu se prepolovila vrednost... bez ikakvog posebnog razloga u jakoj ekonomiji, tako da se na njega ne možete tako osloniti.“
Ne koristi se za svakodnevnu kupovinu
Grantam smatra da se bitkoin nije pokazao korisnim ni kao sredstvo spekulacije, niti da ima bilo kakvu stvarnu upotrebnu vrednost. Izjavio je da ga ljudi ne koriste za ozbiljne poslovne transakcije ili za svakodnevnu kupovinu i dodao:
„Ljudi ga ne koriste za ozbiljnu kupovinu, ne koriste ga za kupovinu večere i plaćanje u supermarketu... Ono što radi jeste da omogućava kriminalcima da prebacuju novac.“
Istovremeno, rekao je da je zlato nastavilo da donosi solidne prinose u istom periodu, čak i nakon što se povuklo sa svojih najviših nivoa.
U tekstu se takođe podseća da je kriptovaluta pao za najmanje 70 procenata u odnosu na svoje vrhunce tokom prethodnih ciklusa, dok je trenutno oko 52 procenta ispod svog oktobarskog maksimuma i trguje se ispod 60.000 dolara. Neki investitori veruju da bi trenutna slabost cena mogla da traje još nekoliko meseci.
(Izvor: Kliks.ba)