Potpisan sporazum: Građani Srbije mogu da putuju u Panamu bez viza

POTPISAN SPORAZUM Građani Srbije mogu da putuju u Panamu bez viza

Marko Đurić u Panami
Marko Đurić u Panami

Đurić je naglasio važnost izgradnje međunarodnih partnerstava, posebno sa zemljama koje podržavaju mirno rešavanje sporova i međunarodno pravo.

Karipska država Sveti Vinsent i Grenadini, koja ne priznaje nezavisnost Kosova, učestvovaće na Ekspo 2027 u Beogradu.

Slušaj vest
0:00/ 0:00

Ministar spoljnih poslova Marko Đurić rekao je da je danas u Panami potisan sporazum na osnovu koga građani Srbije mogu da putuju u tu zemlju bez viza.

- Upravo smo završili ceremoniju potpisivanja sporazuma između Republike Srbije i Paname, i naši građani mogu bez viza da putuju u ovu centralnoameričku državu. To je važno i zbog indeksiranja našeg pasoša. Dakle, u što više država možete da putujete bez viza, to je i pasoš vredniji i generalno se zemlja bolje kotira - rekao je Đurić novinarima u Panama Sitiju, nakon što je učestvovao na 31. regularnom zasedanju Ministarskog saveta AKD i 56. Generalnoj skupštini Organizacije američkih država (OAD).

Dodao je da su dve zemlje takođe potpisale sporazum o saradnji diplomatskih akademija.

- Važno nam je da pridobijamo i one partnere u međunarodnoj zajednici koji su geografski udaljeni, i zbog našeg teritorijalnog integriteta i suvereniteta, a i zbog principijalnih pitanja - zato što smo mi država koja traži partnerstva sa zemljama koje podržavaju mirno rešavanje sporova, koje podržavaju međunarodno pravo, koje su otvorene za pragmatičnu saradnju i koje su generalno zainteresovane da učestvuju i na izložbi Ekspo 27 u Beogradu - rekao je Đurić.

O Ekspu 2027

Kada je reč o učešću na izložbi Ekspo 2027, Đurić je rekao da će jedna od učesnica biti i karipska država Sveti Vinsent i Grenadini, i dodao da je razgovarao sa predstavnicima novih vlasti u toj zemlji.

- Reč je o maloj državi koja ne priznaje jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova i Metohije, koja će učestvovati na Ekspu. I za nas ne postoje male i velike države. Mi hoćemo da imamo onoliko prijatelja koliko ima zemalja na planeti, zato što je za zemlju profila Srbije izuzetno važno da napravi komparativnu prednost od te vrste relacije - rekao je Đurić.

Ministar je kao snažan utisak iz boravka u Panami istakao atmosferu u regionu Centralne i uopšte Latinske Amerike.

- Uz sve izazove sa kojima se ovaj region suočava danas, čini se, atmosfera je stabilnija i bolja od one na našem kontinentu. I mislim da to treba da nam bude svima i opomena i znak za uzbunu, da moramo da na našem kontinentu, u Evropi, ubrzamo konsolidaciju, međusobno približavanje i pomirenje, zato što globalna konkurencija i brzina razvoja događaja - i kada je reč o međunarodnoj bezbednosti, ekonomiji, tehnologijama - ne dozvoljava sadašnje stanje koje imamo na evropskom tlu - napomenuo je Đurić.

Oklevanje kada je reč o procesu proširenja EU, političke tenzije i oružani sukob na istoku kontinenta, kako je ocenio, stavljaju Evropu u poziciju koja nije optimalna kada je reč o globalnoj konkurentnosti i, kako je dodao, geopolitčkoj utakmici koja se trenutno odvija.

Đurić je izrazio zadovoljstvo rezultatima koje je srpska delegacija postigla tokom dva i po dana posete Panami, i dodao da će se borba za Kosovo i Metohiju, i za druge nacionalne prioritete nastaviti na svim meridijanima.

Iz Paname, kako je naveo, putuje u Brazil, gde će biti prvi ministar spoljnih poslova Srbije u zvaničnoj poseti posle više od 15 godina.

- Mislim da je 2010. godine bila poslednja poseta srpskog ministra jednoj od najvećih ekonomija sveta, zemlji koja nas podržava po nizu pitanja, i zemlji koja predstavlja ogroman potencijal za ekonomsku, političku i svaku drugu saradnju za zemlju poput naše. Dakle - zemlja koja je nesumnjivo jedna od zemalja budućnosti - rekao je Đurić.

(Tanjug)

Marko Đurić u Panami
Marko Đurić u Panami (Foto: Ministarstvo spoljnih poslova Srbije / Tanjug)

SP2026 SP2026 Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026

Izdvajamo za vas
Više sa weba