Spojili su umetnost i ljubav, ali su se suočili s nemogućnošću da očuvaju vezu.
Pisali su jedno drugom o svojoj ljubavi, unutrašnjim borbama i potrazi za smislom.
Olja Ivanjicki i Leonid Šejka, dvoje umetnika čija je ljubav ostala zabeležena u pismima, živeli su priču koja je spojila umetnost, strast i tugu. Njihova veza, koja je trajala od 1956. do 1961. godine, bila je ispunjena stvaralaštvom, ali i nemogućnošću da se održi. Iako su se razišli, njihova priča i danas inspiriše.
Olja Ivanjicki i Leonid Šejka nisu bili samo umetnici, već i simboli jednog vremena kada su ljubav i umetnost bile neraskidivo povezane. Njihova pisma otkrivaju duboke emocije, unutrašnje borbe i težnju za smislom u svetu koji nije uvek bio naklonjen njihovim idealima.
Olja i Leonid su se upoznali radeći na konkursu za spomenik Marksu i Engelsu. Njihova veza nije bila obična – bila je to ljubav ispunjena intelektualnim razgovorima, zajedničkim stvaralaštvom i razmenom pisama. Šejka, arhitekta i slikar, bio je osnivač grupe Medijala, dok je Olja bila deo umetničkog otpora rigidnim normama tog vremena.
- Mnogo sam zaželeo da te vidim, postaješ u meni nekakva 'apstrakcija'," pisao je Šejka.
Olja je odgovarala: "Plašim se tvog razmišljanja o ljubavi... Noćas sam te tražila cele noći i probudih se vrlo nesrećna."
Njihova ljubav bila je istovremeno inspiracija i izvor bola
- Možda ti više priželjkuješ da ja budem kriv, nego što to stvarno jesam. Ipak molim za oproštaj... Da li ćeš mi poverovati da zaista iskreno želim da se konsoliduješ, da nađeš Smisao i Ljubav, i da budeš srećna," napisao je Šejka u svom poslednjem pismu Olji. Njegove reči odražavaju kraj jedne ljubavi, ali i želju za njenim mirom i srećom.
Njihova ljubav prestala je 1961. godine, ali sećanje na nju traje i danas. Šejka je preminuo 1970. godine u 38. godini, dok je Olja nastavila da stvara sve do svoje smrti četiri decenije kasnije.