Deonica auto-puta od Adrana kod Kraljeva do Preljine kod Čačka na Moravskom koridoru danas u 17 časova svečano je otvorena u prisustvu predsednika Srbije Aleksandra Vučića. Ova deonica će za saobraćaj biti puštena sutra ujutro u 9 časova, a putarina se neće naplaćivati do 1. jula.
- To je 29 novih kilometara auto-puta, ukupno 100 izgrađenih. Ostaje nam još 12 kilometara. Imaćete spojena dva koridora. Miloš Veliki i nekadašnji auto-put E-75. Ovo je najširi auto-put, 30 metara širine i time pruža još veću bezbednost. U potpunosti je digitalizovan. Obezbeđena je 5G mreža celom njegovom dužinom, dakle od Čačka do Kraljeva Srećan sam što niko nije tražio ni sanjao da izgradimo put do Kraljeva.
Vučić je rekao da je od 1945. godine do 2013. urađeno 596 kilomeetara auto-puteva i brzih saobraćajnica, a sada je 651, a biće 1.085 kilometara.
Od proleća brza saobraćajnica
- Ovo dovodi fabrike, turiste, zbližava porodice, omogućava bolji životni standard. Na tome smo radili naporno. Izrazito smo nisko zadužena zemlja jer nismo trošili novac. Nekako sam najsrećniji kad se grade putevi, ništa ne može da mi pokvari raspoloženje. Želim ljudima da kažem da već od proleća krećemo da gradimo brzu saobraćajnicu. Još problema imamo sa projektovanjem, oko zaštićene zone oko Studenice. To će dramatično da približi Novi Pazar, Rašku, Jarinje - rekao je Vučić.
Vučić je rekao da je bilo milion problema prilikom izgradnje auto-puta.
"Beograd - Kraljevo za sat i 15 minuta, a nekada za više od dva sata"
- Kraljevačkoj opštini je plaćeno više nego Čačku, onda dođu advokati, gledate šta je to što možete da uradite. Bezbroj problema je tu i ništa nije lako graditi i raditi. Ono što je važno i za Srbe i Bošnjake, i sav naš narod, na KiM, mi ćemo da platimo izgradnju brze saobraćajnice do Severne Mitrovice, verujem da će to Amerikanci uspeti da završe. Ljudi moraju da razumeju da ne smemo da budemo sebični prema drugima, i generacijama koje dolaze. Uspevao sam nekada kao politički buldožer da izguram stvari koje inače nikad ne bih. Rasinjski, Raški i Moravički okrug će spajati. Pola miliona ljudi. Nama je sad Beograd - Kraljevo, sat i petnaest minuta, nekada smo išli 2 i po sata.
- Mnogo toga gradimo i radimo prema Kuršumliji. Mi smo uradili kompletan auto-put do Niša, ulaza u Sićevačku klisuru, do bugarske granice, sve smo to napravili. Fruškogorski koridor isto, koji je veoma važan - rekao je Vučić.
Vučić je još jednom pozvao okupljene građane na sutrašnji skup ispred Skupštine Srbije.
- Ovaj put za nas ima ogroman značaj. Veliki dan za Kraljevo i Čačak. Ovaj auto-put je besprekoran. Širi je od svih drugih. Kvalitet je izuzetan. Videćete u decenijama pred nama - rekao je Vučić.
On je rekao da će ovaj auto-put sačuvati hiljade života zbog svoje bezbednosti.
Putarina se neće naplaćivati do 1. jula
Vučić je izjavio je da će deonica Moravskog koridora od Preljine do Adrana za saobraćaj biti puštena u saobraćaj sutra ujutru od 9 časova i da se putarina na toj deonici neće naplaćivati do 1. jula.
Podsetimo, deonica auto-puta od Adrana do Preljine na Moravskom koridoru, duga 28,71 kilometar, biće otvorena za saobraćaj sutra u 9.00 sati, najavili su Putevi Srbije.
Reč je o deonici državnog puta I A reda broj 5 Pojate - Preljina, od denivelisane raskrsnice Adrani do denivelisane raskrsnice Preljina (Čačak - Istok).
Prvi digitalni koridor u Srbiji
Podsetimo, Moravski koridor ukupno će biti dug 112,37 km i povezaće Pojate i Preljinu, odnosno Rasinski, Raški i Moravički okrug.
U aprilu 2023. godine, puštena je u saobraćaj deonica od Pojata do Makrešana, a u decembru 2023. godine od Makrešana do Kruševca (Koševi). Zatim je u decembru 2024. godine puštena deonica od Kruševca (Koševi) do Vrnjačke Banje, a u decembru 2025. godine za saobraćaj je otvorena i deonica Vrnjačka Banja - Vrba dužine 14 km. Sa otvaranjem deonice od Kraljeva do Čačka dužine 28,7 km biće otvoreno ukupno 100,34 km Moravskog koridora.
Moravski koridor je prvi digitalni koridor u Srbiji, koji omogućava brzu i pouzdanu razmenu informacija, u cilju bezbednog odvijanja saobraćaja.
Novi auto-put značajno doprinosi razvoju lokalnih opština i sredina kroz koje prolazi, i predstavlja ogromnu šansu za domaću privredu i industriju. Dobrobit izgradnje direktno će osetiti stanovnici Ćićevca, Varvarina, Kruševca, Trstenika, Vrnjačke Banje, Kraljeva i Čačka, kažu u Koridorima Srbije.
Izvođač radova je američko - turski konzorcijum "Bechtel-Enka".
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić objavio je juče na svom Instagramu snimak sa Moravskog koridora, uz poruku: "Zajedno gradimo budućnost! Ponosan na Srbiju i njene građane".