Konobar je odlučio da se suoči sa gostima koji mu nisu ostavili napojnicu, iako je smatrao da je usluga bila odlična
Nakon što nije dobio napojnicu od 55 evra, konobar je gostima uputio ironičnu primedbu prilikom ponovnog susreta
U svetu ugostiteljstva, bakšiš često nije samo dodatak računu, već i svojevrsna procena usluge. I dok je za jedne ona obavezni deo kulture davanja, za druge je lični izbor koji ne žele da im iko nameće.
Upravo oko tog sukoba stavova nastala je priča jednog konobara koji tvrdi da je bio isprovociran ponašanjem gostiju koji su, uprkos njegovom mišljenju o dobroj usluzi, otišli bez ijednog dolara bakšiša. Ono što je usledilo kasnije, pretvorilo je običan restoran u scenu neprijatnog susreta i rasprave o granicama pristojnosti.
Naime, konobar iz Amerike je ispričao kako je osetio potrebu da se suoči s gostima koji mu nisu ostavili uobičajenih 10 do 20 posto napojnice. Opisao je kako je pružio "vrhunsku" uslugu svom stolu, ali su oni otišli bez da su ga "nagradili" sa nekoliko dolara.
Na Reditu je napisao: "Dva muškarca došla su na ručak u restoran. Obrok je prošao dobro i spakovao sam im ostatak. Dok sam donosio račun, pitao sam ih: 'Je l' sve bilo u redu večeras?' Jedan od njih rekao je: 'Pačje meso je bilo malo suvo.'"
"O evra bakšiša na račun od 55 evra"
"Na to sam odgovorio: 'Žao mi je zbog toga, preneću kuvaru.' Naravno, voleo bih da sam mogao da im dam popust, ali moj menadžer je bio zauzet a oni su žurili... Ostavio sam račun i nastavio s poslom. Kasnije, dok sam čistio sto, video sam da su ostavili 0 evra napojnice na račun od 55 evra. Au."
Iznerviran, nije mogao ništa da uradi povodom toga. Međutim, otkrio je kako je iste goste nekoliko dana kasnije sreo u lokalnoj pekari te odlučio da im se "osveti".
"Dok sam čekao narudžbinu, primetio sam nekoga iza sebe kako se nelagodno pomera. Odjednom sam prepoznao istog gosta iz restorana. I gle čuda, i njegov prijatelj je bio sa njim... Radnik u pekari mi je dao narudžbinu, i dok sam odlazio, rekao sam: 'Samo se pobrinite da njima ostavite bolju napojnicu nego meni, u redu?' Otišao sam, a njihova bleda lica ostala su iza mene, a ja sam se smejao u sebi", dodao je on.
Iako je bio zadovoljan svojom "osvetom", njegovi roditelji su osudili njegov postupak i rekli da je prekršio pravila pristojnosti.
Dodao je: "Kad sam porodici ispričao šta sam uradio, rekli su da je to strašno kršenje pristojnosti, ali ja nisam siguran. Kupac ima pravo da ostavi napojnicu kakvu želi, čak i ako je simbolična, ali potpuno izostavljanje napojnice šalje jasnu poruku."
"Meni je sve ovo previše"
U komentarima je usledila prava lavina podrške, ali i kritika. Mnogi su se složili da ni njegovo, kao ni ponašanje samih gostiju nije bilo u redu.
"Oni su loši jer nisu ostavili napojnicu, ali nisi ni ti bolji. Plus bi mogao da dobiješ otkaz ako se vrate u restoran i kažu menadžmentu šta si im rekao danima kasnije van restorana. Meni je sve ovo previše", glasio je jedan od mnogobrojnih komentara