"Ćerka nije ličila ni na mene ni na muža, DNK test potvrdio apsolutni košmar - 12 godina odgajali smo DETE KOJE NIJE BILO NAŠE"

  • DNK test pokazao je da su dve devojčice zamenjene u porodlištu, što je pokrenulo veliku krizu u porodici
  • Majka, suočena sa istinom, osetila je snažnu potrebu da upozna biološku ćerku, uprkos protivljenju svog muža

U životu ponekad postoje trenuci koji zauvek promene sve što smo mislili da znamo o sebi, porodici i istini. Kad se u priču umeša DNK test, granica između sigurnosti i sumnje počinje da se briše, a ono što je delovalo kao čvrst porodični svet odjednom postaje neizvesno i lomljivo. Upravo tada odnosi između majke i ćerke prestaju da budu samo emocija i svakodnevica, i postaju pitanje identiteta, porekla i svega onoga što se godinama gradilo u tišini, ljubavi i navikama.

DNK test potvrdio da smo 12 godina odgajali tuđe dete: Ispovest majke o zameni beba u bolnici (Ilustracija)
DNK test potvrdio da smo 12 godina odgajali tuđe dete: Ispovest majke o zameni beba u bolnici (Ilustracija) Foto: shutterstock

Za jednu porodicu, jedan DNK rezultat postaje početak potpunog preispitivanja života. Majka koja je verovala da zna svoje dete i ćerka koju je odgajala kao svoju, odjednom su se našle u priči koja ih vodi u prošlost, u bolničke greške, zamenu beba i skrivene istine koje menjaju sve. O tome svedoči i lična priča koju je za magazin Legit.ng podelila Valeri (pravo ime poznato redakciji) koja je posle 12 godina saznala da devojčica koju su ona i njen suprug Tomas s puno ljubavi odgajali zapravo nije njihova biološka ćerka. Njihovo dete bilo je u drugoj porodici, u istom gradu u kom su živeli. Njenu ispovest prenosimo u celosti.

Ćerka nije ličila ni na mene, ni na muža

"Pre mnogo godina, Tomas, naša 12-godišnja ćerka Eva, i ja smo se preselili iz Pretorije u mali grad. Nekada sam radila u industriji lepote, ali nakon rođenja ćerke postala sam obična domaćica. Uvek sam primećivala da Eva uopšte ne liči na mene. Nije uživala u oblačenju lutki kao što sam ja volela u svom detinjstvu. Nije je briga za svoj izgled, iako se zbog toga suočila sa maltretiranjem u školi. Nije ličila ni na mog muža.

Majka je primećivala da devojčica ne liči ni na nju, ni na njenog muža (Ilustracija)
Majka je primećivala da devojčica ne liči ni na nju, ni na njenog muža (Ilustracija)Foto:Mr.Exen / shutterstock

Jednog dana, pala je i povredila se. Morali smo da je odvedemo u bolnicu. Izvadili su joj krv i najavili nam da će možda biti neophodno da damo našu krv ako procene da je operacija neophodna. A onda je usledio šok: ispostavilo se da ni suprug ni ja ne možemo Evi da damo krv. Urađena je DNK analiza - rezultati su nas šokirali: Ema nije bila naše biološko dete! Naravno da smo pokrenuli čitavu mašineriju da bismo došli do istine.

U bolnici su nam tokom sastanka pokazali školsku fotografiju devojčice Stefani, naše ćerke. Gurnuli su je preko stola kao da je rutinska, samo deo procesa, a ja sam pogledala dole u nju i osetila kako mi dah napušta telo. Ali tamo gde bi se Eva cerekala s blatom na kragni, ovo dete je sedelo savršeno smireno. Njena elegancija je bila vrlo očigledna i obuzelo me je nešto što u tom trenutku nisam mogla da objasnim. Zvala se Stefani.

"Ovo je vaša biološka ćerka. Bebe su zamenjene na porodilištu nakon rođenja. Veoma nam je žao", saopštili su nma kao da se radi o predmetu, a ne o živom biću.

"Kakva noćna mora!" rekao je Tomas.

Nisam mogla ništa da učinim. Nešto što je bilo zaključano u meni 12 godina upravo se otvorilo, a ja nisam znala kako da to ponovo zatvorim. Vozili smo se kući u tišini. U jednom trenutku, Tomas mi je uzeo fotografiju iz ruke i pocepao je na komadiće. Bacio ih je u kantu za smeće ispred benzinske pumpe, a da nije zaustavio auto.

"Zaboravićemo ovo", rekao je. "Eva je naša ćerka. To je kraj priče."

Klimnula sam glavom. Rekla sam da je u pravu. Gledala sam kroz prozor u polja koja su prolazila i pretvarala se da se slažem.

Otišla sam da vidim svoje dete

Nekoliko dana kasnije, stajala sam na pragu kuće te porodice. Rekla sam sebi da samo želim da vidim Stefani. Jedan pogled, iz daljine, i onda ću otići kući i biti supruga i majka kakva sam trebalo da budem. Stajala sam na vratima skoro ceo minut pre nego što sam pokucala, još uvek napola uveravajući sebe da mogu da se okrenem i odem.

Stefani je bila još lepša uživo nego na fotografiji. Sitna i uredna, sa istom onom staloženošću, kao da poseduje unutrašnju mirnoću koju većina odraslih nikada ne uspeva da dostigne. Pogledala me je bistrim, radoznalim očima.

"Gospođo, mogu li vam pomoći? Vau! Prelepi ste...", rekla je devojčica, ne znajući da pred njom stoji njena biološka majka.

"Hvala ti, dušo", rekla sam, smirujući glas. "Zovem se Valeri. Zapravo sam nova učiteljica u tvojoj školi i posećujem neke porodice kako bih bolje upoznala svoje učenike. Da li ti je mama kod kuće?", odgovorila sam.

Mirijam, Stefanijina majka, bila je pristojna, ali oprezna od samog početka. Ponudila mi je čaj, ali još nije odlučila da li želi da mi veruje. Odgovarala je na moja pitanja o Stefaninom školskom radu i smešila se, ali joj oči nisu bile tople.

Rekla sam sebi, vozeći se kući te večeri, da je jednom bilo dovoljno. Videla sam je. Mogu da zatvorim to poglavlje i vratim se svom životu.

Ali nisam.

Stefani je bila moja mala kopija

Svaki put sam imala spreman mali izgovor - pitanje o nastavnom planu, knjigu koju sam donela da Stefani pozajmi ili nešto bezazleno što mi je davalo razlog da pokucam na vrata. Mirijam je prihvatala svaki izgovor sa istom pažljivom uljudnošću. Svaki put me je puštala unutra, a ja sam sedela u njenoj kuhinji i pretvarala se da ništa od ovoga nije neobično.

Stefani je uvek delovala iskreno oduševljeno mojim posetama. Pokazivala mi je svoje crteže, malu kolekciju presovanog cveća i kutak svoje sobe gde je držala knjige poređane po bojama.

"Da li si oduvek volela lepe stvari?", pitala me je jednom.

"Uvek", odgovorila sam.

U tom trenutku, znala sam da prelazim granicu. Znala sam to svaki put kad bih sela u automobil i krenula tamo. Ali te posete su bile kao kiseonik. Kao prvi duboki udah posle deset godina. Ono što nisam videla bilo je šta se dešavalo kod kuće. Deca uvek primete, čak i kada mislite da ne primete.

Eva je počela sama da sređuje sobu. Počela je da češlja kosu i nosi je raspuštenu. Jednog popodneva zatekla sam je kako sedi za stolom, sa knjigom o modnom dizajnu, očigledno se trudeći da joj bude stalo do nečega što joj nikada nije bilo važno. Taj prizor me je zaboleo, ali sam ga potisnula.

Jedne večeri, Tomas me je čekao za kuhinjskim stolom.

"Otišla si tamo."

To nije bilo pitanje.

"Eva te voli već 12 godina", rekao je tiho. "A ti juriš neku fantaziju."

"Samo sam morala da je vidim", odgovorila sam. "Ne možeš tražiti od mene da se pravim da ne postoji."

U tom trenutku, iz hodnika se začuo Evin glas:

"Mama... jesam li uradila nešto pogrešno?"

Ta rečenica me je slomila.

Prišla sam joj i zagrlila je.

"Ne moraš ništa da menjaš", šapnula sam. "Ne treba mi da budeš bilo ko drugi osim onoga što jesi."

Te večeri sam prvi put zaista razumela šta znači voleti dete. Ne ono koje te podseća na tebe. Već ono koje je tvoje, jer ga voliš. Jeste li ikada bili toliko zauzeti traženjem onoga što ste mislili da vam nedostaje da ste skoro odustali od onoga što ste već imali?

Pogledajte BONUS VIDEO:

Pridružite se

Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.

Žena.rs
Žena.rs
Google News