UHAPŠEN DOKTOR koji se sumnjiči da je UBIO MANEKENKU NATALIJU pa njeno telo SPAKOVAO U KOFER: Tvrdi da je gledao HRVATE I ENGLEZE NA MUNDIJALU u vreme ubistva - bivšu devojku proganjao, JEZIVO PRETIO ŽENAMA
- Britanski lekar Metju Foster-Smit uhapšen je u Ekvadoru zbog sumnje u ubistvo manekenke Natalije Viljalbe Angarite čije telo je pronađeno u koferu u Bogoti.
- Foster-Smit je tvrdio da je nevin i da je u vreme ubistva gledao fudbalsku utakmicu u baru. Optuženi ima kriminalnu prošlost – ranije je osuđivan za proganjanje bivše partnerke u Velikoj Britaniji i prekršio je uslovno puštanje.
Rasvetljava se zločin koji je uznemirio svetsku javnost. Uhapšen je britanski lekar koji se sumnjiči za ubistva manekenke pronađene u koferu.
Telo Natalije Viljalbe Angarite, 36-godišnje manekenke iz Kukute, u severnoj Kolumbiji, pronašli su čistači koji su ušli u objekat u glavnom gradu Bogoti nakon što je period zakupa završen 22. juna.
Otkrili su ostatke žrtve sakrivene u sivom koferu u kupatilu gde tuš još uvek radio.
Metju Foster-Smit (46) ranije ove nedelje izjasnio se da nije krvi tvrdeći da je gledao utakmicu Engleske protiv Hrvatske u vreme ubistva.
Međutim, policija je sada uhapsila ovog britanskog državljanina zbog ubistva, pošto je pobegao u Kito u susednom Ekvadoru. Priveden je na međunarodnom aerodromu u ovom gtadu, piše Daily mail.
Foster-Smitu, koji je ranije osuđivan za proganjanje, stavljene su lisice juče popodne po lokalnom vremenu.
Jedan dobro obavešteni izvor je rekao kolumbijskoj štampi: "Pokušavao je da kupi kartu za Evropu i očigledno je lociran putem telefonskih poziva koje je odatle obavljao".
Femicid, optužba sa kojom će se Foster-Smit verovatno suočiti, u Kolumbiji može da donese zatvorsku kaznu između 40 i 50 godina.
Ovako se doktor pravdao: "Nisam je ja ubio. Gledao sam utakmicu"
Britanski lekar je pušten na slobodu iz britanskog zatvora u januaru ove godine nakon što je odslužio kaznu iza rešetaka zbog drugog prekršaja.
Izvor iz Interpola tvrdi da britanske vlasti nisu izdale nalog za hapšenje uprkos tome što je prekršio naredbe o održavanju redovnog kontakta sa policijom kao deo uslova za puštanje iz zatvora, rekavši: "U to vreme nije bilo aktivnog naloga za hapšenje za njega.Stoga nije bilo ograničenja koja bi mu sprečavala ulazak u Kolumbiju".
U četvrtak je Foster-Smit kontaktirao list „The Sun“ tvrdeći da nema nikakve veze sa ubistvom i da je te večeri otišao u irski bar. "Nisam to bio ja. Gledao sam Englesku. Posle utakmice sam otišao u tržni centar, šetao sam se, kupio sladoled i vratio se kasnije za kasnije utakmice. Nisam otišao ni sa kim i sam sam otišao u krevet oko 23 časa po lokalnom vremenu".
Britanski lekar je poslao fotografiju kao dokaz da je bio u baru, pio piće i jeo pljeskavicu dok je gledao Harija Kejna kako izvodi penal u devetom minutu tokom utakmice. Smatra se da je utakmica sa Engleskom počela oko 15 časova po lokalnom vremenu u Bogoti 17. juna.
Policija veruje da se ubistvo dogodilo sledećeg dana, 18. juna, između 11:30 i 17:30 časova.
Zvaničnici sada pokušavaju da pronađu snimke sa sigurnosnih kamera kako bi utvrdili iz kog je bara Foster-Smit tvrdio da je gledao utakmicu Engleska-Hrvatska.
Gradonačelnik Bogote Karlos Fernando Galan, reagujući na vest o hapšenju preko noći na X mreži i otkrivajući da je policija Dorseta pomagala u istrazi, rekao je: "Čovek za koga se veruje da je odgovoran za ubistvo Natalije Viljalbe uhapšen je u Ekvadoru".
Doktor proganjao bivšu devojku - tvrdio da je nevin pa priznao krivicu
Nadležne službe saopštile su sledeće: "Juče popodne, nakon što je sudija izdao nalog za hapšenje i aktiviranje crvene poternice za njegovo međunarodno hapšenje, radna grupa je pokrenula operaciju njegovog hapšenja.
Uspešno je završena na Međunarodnom aerodromu Kito zahvaljujući naporima Interpola Ekvador. Saradnja između nacionalnih i lokalnih bezbednosnih i pravosudnih agencija, kao i koordinacija između sekretarijata za bezbednost glavnih gradova Latinske Amerike, ključni je faktor u borbi protiv kriminala. U Bogoti, ako počinite zločin, plaćate cenu":
Laura Tami, šefica okružne agencije u Bogoti zadužene za zaštitu žena i pružanje institucionalnih odgovora na slučajeve rodno zasnovanog nasilja i femicida u gradu, dodala je: "Ključno je da sve nadležne institucije efikasno deluju u slučaju Natalije Viljalbe Angarite da bi se istina otkrila, pravda obezbedila i odredile stroge sankcije odgovornima".
Poznato je da su detektivi analizirali računar preminule žene, pronađen u njenom iznajmljenom stanu, tražeći moguće otiske prstiju i dokaze koji bi mogli biti relevantni za tekuću istragu. Veruje se da su muškarci iz inostranstva sa kojima je Natalija kontaktirana pronašli njene podatke sa društvenih mreža gde je objavila svoje fotografije koje je napravio profesionalni fotograf.
Saznaje se da je Foster-Smit viđen na video-snimku kako stiže u svoj stan 17. juna i odlazi sledećeg dana. Snimci navodno pokazuju kako nosi posteljinu u vešernicu u zgradi.
Foster-Smit je dospeo na naslovne strane vesti u Velikoj Britaniji u oktobru 2020. godine kada je osuđen na 18 meseci zatvora zbog proganjanja.
On je negirao sve optužbe protiv sebe kada je uhapšen u junu te godine, ali se kasnije izjasnio krivim.
Proganjao je svoju bivšu partnerku tako što je istovremeno posećivao istu teretanu, uprkos zabrani prilaska.
Takođe je kreirao Instagram naloge gde je objavljivao eksplicitne slike svoje žrtve i slao poruke prijatelju nakon raskida kratke nove veze, preteći da će dobiti sekiru i „je*ati“ žene, dodajući: "Ako ću već da budem pretučen, hajde da se potrudimo".“
Prijatelj je prijavio poruke policiji.
Nakon druge osude za proganjanje, detektiv policajac Tomas Norman iz kriminalističke policije Bornmuta rekao je: "Ponašanje optuženog je imalo izuzetno značajan uticaj na život žrtve. Ona nastavlja da živi u strahu i opisala je ove događaje kao uništavanje njenog života.
Veoma nam je važno da žrtve praćenja dobiju pomoć i podršku koja im je potrebna – ne želimo da se bilo ko oseća uplašeno, uznemireno ili ugroženo. Praćenje shvatamo ozbiljno i posvećeni smo osiguravanju da prestupnici poput Foster-Smit budu pozvani na odgovornost za svoje ponašanje".
Oglasila se Natalijina majka - jedan detalj u stanu trebalo da zavara patologa
U razgovoru za ugledne kolumbijske novine El Tiempo ranije ove nedelje, Natalijina mama je rekla: "Moja ćerka je živela u Bogoti 17 godina. Razgovarale smo sve vreme, ali od prošlog četvrtka pa nadalje nije odgovarala. Nije odgoavrala na moje pozive niti poruke".
Natalija je nedeljno plaćala stan u kome je pronađena mrtva - ali da je uskoro planirala da se preseli na drugo mesto. Klaudija je dodala: "Njen računar je bio u njenoj sobi, ali telefon nije pronađen. Natalija mi je rekla da ima firmu i da je radila na tome. Ne znam šta je tačno bilo i čekam da razgovaram sa jednom od njenih najboljih prijateljica kako bi mi dala više informacija o tome šta je radila na poslu. Nalazimo se u tužilaštvu i čekamo da nam kažu nešto o istrazi.
Još uvek nam nisu predali telo, a identifikaciju ćemo izvršiti u narednim danima. Sve što želimo je da istina izađe na videlo".
Karlos Fernandez Galan je u utorak potvrdio da je istraga o ubistvu u toku. "U ponedeljak je telo Natalije Viljalbe pronađeno u stanu u severnoj Bogoti. Prvi dokazi ukazuju na ubistvo.
Pre svega, želim da izrazim svu svoju solidarnost njenoj porodici. Duboko žalim zbog onoga što se dogodilo.
Od prvog trenutka juče, kada je slučaj postao poznat, podržavali smo tehnički istražni tim tužilaštva, kako bi se ono što se dogodilo što je pre moguće razjasnilo i kako bi se garantovala primena zakona", rekao je.
Tokom pregleda stana u kojem je Natalija pronađena mrtva, pronađena su dva pasoša koji su pripadali mrtvoj ženi.
Jedan je bio istekao, a drugi, koji je omogućio policiji da identifikuje žrtvu, bio je overen unutra i ukazivao je na nedavne posete Španiji.
Činjenica da je tuš ostavljen uključen u sobi povezuje se sa mogućim pokušajem ometanja rada patologa zbog uticaja tekuće vode na kožu i činjenice da može da prikrije modrice.
Kolumbijska fondacija koja pomaže porodicama žrtava femicida pod nazivom Justicia Para Todos, što se na engleskom prevodi kao Pravda za sve, rekla je pre hapšenja Foster-Smit: "Iza svake statistike stoji život, priča i porodica koja danas zahteva odgovore. Pozivamo Kancelariju državnog tužioca da sprovede temeljnu i brzu istragu sa rodne perspektive".
Saznajte sve o najvažnijim vestima i događajima, pridružite se našoj Viber i WhatsApp zajednici, prijavite na newsletter, ili čitajte na Google News.