(Video) Primirje Amerike i Irana puca? Objavljen snimak odmazde zbog napada u Ormuzu

(VIDEO) PRIMIRJE AMERIKE I IRANA PUCA? Objavljen snimak odmazde zbog napada u Ormuzu, ključna operacija koja se čeka mesecima STOPIRANA, Tramp: "Niste to smeli da uradite!"

Ormuski Moreuz
Ormuski Moreuz

Iranska Revolucionarna garda saopštila je da je napala američke vojne ciljeve kao odgovor na prethodne američke udare

Analitičari upozoravaju da je postignuti sporazum može da pukne u svakom trenutku

Slušaj vest
0:00/ 0:00

Centralna komanda američkih snaga (CENTCOM) podelila je crno-beli video na društvenim mrežama za koji tvrdi da prikazuje sinoćnji napad na Iran. Američka vojska je izvela udare na Iran kao odmazdu za napad na trgovački brod u Ormuskom moreuzu, posle čega se oglasio Iran. Obe strane optužuju jedna drugu za kršenje primirja. Ključno pitanje sada je: da li će se rat Sjedinjenih Država i Irana ponovo rasplamsati?

Video-snimak, koji je označen kao "neklasifikovan", prikazuje eksplozije i dim koji se kulja, ali meta napada nije jasno identifikovana, prenosi Index.

Ranije je Centralna komanda američke vojske (CENTCOM) saopštila da je izvela napade na određene ciljeve u Iranu, navodeći da je to bio odgovor na napad dronom na teretni brod pod zastavom Singapura "MV Ever Lovely", koji se, prema američkim tvrdnjama, dogodio dok je brod napuštao Ormuski moreuz duž obale Omana.

Napad se dogodio nakon što je američki predsednik Donald Tramp optužio Teheran za "glupo kršenje" primirja posle napada na brod u Ormuzu, piše BBC, prenosi Jutarnji list.

CENTCOM je saopštio da su u napadima pogođena:

  • skladišta projektila i bespilotnih letelica
  • i obalske radarske lokacije

"Neopravdana agresija iranskih snaga na komercijalni brod jasno predstavlja kršenje primirja. Osim toga, takvo ponašanje ugrožava slobodu plovidbe u jednom od najvažnijih svetskih trgovačkih koridora", stoji u saopštenju.

Ilustracija: Ormuski moreuz
Ilustracija: Ormuski moreuz

IRGC: Napali smo vojne ciljeve SAD

Mornarica Korpusa islamske revolucionarne garde (IRGC) saopštila je danas da je izvela napade na američke vojne ciljeve u regionu kao odgovor na, kako ističe, prethodne američke vazdušne udare na područja duž iranske obale.

U saopštenju je navedeno da su akcije bile usmerene na lokacije raspoređivanja američkih snaga u regionu i predstavljaju odgovor na, kako tvrdi Teheran, "kontinuirano kršenje obaveza Sjedinjenih Američkih Država (SAD)", preneo je portal "Press TV".

IRGC je naveo da su američke snage izvele napade pozivajući se na incident sa brodom koji je, prema američkim tvrdnjama, plovio neovlašćenom rutom kroz Ormuski moreuz.

Nove pretnje iz Irana

Iran je odbacio optužbe o umešanosti u napade na nevojne ciljeve, navodeći da su takve tvrdnje deo pokušaja da se zemlja dovede u vezu sa incidentima kroz operacije "pod lažnom zastavom".

U saopštenju IRGC-a navedeno je i da su SAD pokušale da prekrše obaveze iz memoranduma o razumevanju koji su dve strane nedavno potpisale i upozorava se na to da će svaki naredni potez naići na još snažniji odgovor.

"Ukoliko se ova agresija ponovi, naš odgovor će biti širi od ovoga", navedeno je u saopštenju.

Vens: Na nasilje odgovaramo nasiljem

Sjedinjene Države i Iran su 17. juna postigli sporazum o prekidu neprijateljstava putem memoranduma od 14 tačaka. Jedna od njegovih odredbi obavezala je Iran da uloži "maksimalne napore" kako bi obezbedio bezbedan prolaz trgovačkih brodova kroz Ormuski moreuz u narednih 60 dana, bez naplate ikakvih naknada.

"Ako Iran ima bilo kakve primedbe na način na koji se memorandum sprovodi, neka uzmu telefon i razgovaraju. Ali mi ćemo na nasilje odgovoriti nasiljem", napisao je američki potpredsednik Džej Di Vens na društvenoj mreži "Iks" (X).

Džej Di Vens
Džej Di Vens

Predsednik iranskog parlamentarnog Odbora za nacionalnu bezbednost, Ebrahim Azizi, uzvratio je optužujući SAD da "ponovo napadaju Iran usred pregovora".

"Ovo bezobzirno kršenje primirja, kao i svaki put ranije, završiće se njihovim povlačenjem i kajanjem. Prebacivanje krivice više nije moguće", rekao je on na društvenim mrežama.

Donald Tramp je juče, obraćajući se novinarima u Beloj kući, odbio da otkrije kakav će biti američki odgovor na napad dronom, kao i smatra li primirje još važećim.

- Saznaćete. Ne sviđa mi se što su juče otvorili vatru. To nisu smeli da urade - rekao je.

Spor oko naplate prolaza kroz Ormuski moreuz

Poslednjih dana, Tramp i drugi američki zvaničnici tvrdili su da pregovori sa Iranom napreduju i da je Teheran odustao od ideje da naplaćuje brodovima prolaz kroz Ormuski moreuz.

- Ako se ispostavi da su ove informacije lažne, pregovori će se odmah zaustaviti - upozorio je američki predsednik.

Donald Tramp
Donald Tramp

Vašington je ranije osudio izveštaje da Iran planira da naplaćuje tankerima prolaz kroz Ormuski moreuz, ističući da bi takva praksa predstavljala kršenje međunarodnog pomorskog prava.

Glavni iranski pregovarač: Upravljanje Ormuzom više nikada neće biti isto

Iranski i omanski zvaničnici sastali su se u utorak u glavnom gradu Omana, Muskatu, kako bi razgovarali o "budućem upravljanju plovidbom" kroz moreuz. Ministar spoljnih poslova Omana Badr Al-Busaidi rekao je da su obe strane posvećene očuvanju bezbednog i slobodnog prolaza.

Međutim, glavni iranski pregovarač, Mohamed Bager Galibaf, rekao je državnim medijima da "svi moraju znati da upravljanje Ormuskim moreuzom nikada više neće biti isto kao što je bilo pre rata".

Teretni brod koji je raketa pogodila u četvrtak bio je "Ever Lavli", brod pod zastavom Singapura. Prema britanskoj agenciji za pomorsku bezbednost, UKMTO, pogođen je oko 7,5 nautičkih milja jugoistočno od omanske luke Dahit.

Tanker u Ormuskom moreuzu
Tanker u Ormuskom moreuzu

Vlasnik broda, "Evergrin", rekao je da je "Ever Lavli" plovio rutom koju je preporučio UKMTO kada je napadnut. Svi članovi posade su bezbedni, a brod i teret nisu pretrpeli ozbiljnu štetu, rekli su. Incident je naveo Međunarodnu pomorsku organizaciju (IMO) da privremeno obustavi planiranu evakuaciju više od 11.000 pomoraca koji su ostali zarobljeni na jednoj od najprometnijih brodskih ruta na svetu od izbijanja rata, preneo je Jutarnji list.

Analitičar: Sporazum bi mogao da propadne u svakom trenutku

Analitičar Andrea Desi sa Američkog univerziteta u Rimu smatra da nedavna eskalacija pokazuje da je Memorandum o razumevanju izuzetno krhak i da bi mogao da propadne u svakom trenutku.

- Jasno je da je u interesu obe strane, i Irana i Sjedinjenih Država, da ne dozvole da ovo eskalira u opšti sukob - ističe Desi, prenosi Index.

Analitičar smatra da smo svedoci "nove normale" koja će se ponoviti, posebno u narednih 30 do 60 dana dok strane pokušavaju da pregovaraju. Prema njegovim rečima, obe strane imaju specifičan interes da pokažu da imaju sposobnost da kontrolišu moreuz, što stvara stalnu napetost i rizik od potencijalnog sukoba koji bi mogao da izmakne kontroli u svakom trenutku.

(Tanjug, Jutarnji list, Index)

Ormuski Moreuz
Ormuski Moreuz (Foto: Costfoto / Sipa USA / Profimedia, U.S. Navy via AP, Francis R. Malasig/EPA / Ringier)
Ilustracija: Ormuski moreuz
Ilustracija: Ormuski moreuz (Foto: Jonathan Raa / Sipa USA / Profimedia / Profimedia)
Džej Di Vens
Džej Di Vens (Foto: Matt Rourke, Pool / Tanjug/AP)
Donald Tramp
Donald Tramp (Foto: SAMUEL CORUM / POOL / EPA;)
Tanker u Ormuskom moreuzu
Tanker u Ormuskom moreuzu (Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia)
Izdvajamo za vas

SP2026 SP2026 Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026

Više sa weba
  • Info najnovije

  • Sportal