Prema njegovim rečima, razvoj i unapređenje odbrambenih sistema odgovor je na sve češće ukrajinske napade na civilne ciljeve, uključujući i Krim
Šojgu je takođe istakao da će zemlje BRIKS-a koristiti zajedničke rezervne fondove
Sekretar Saveta bezbednosti Rusije Sergej Šojgu izjavio je u utorak da će odbrana od napada dronovima biti unapređena i da ruske vlasti tom pitanju posvećuju veliku pažnju.
- U toku je veliki posao na suprotstavljanju i stvaranju novih sistema za suzbijanje bespilotnih letelica na novim granicama. Šef države, Ministarstvo odbrane, gubernatori i industrija tome posvećuju značajnu pažnju. Stoga se nadam da će se, kako se budu primenjivali novi projekti i novi sistemi, situacija prirodno poboljšati - rekao je Šojgu nakon posete Indiji, odgovarajući na pitanje kako će Rusija odgovoriti na intenzivirane napade Ukrajine na civilne ciljeve, uključujući i Krim, prenosi Sputnjik.
On je naveo da Rusija povećava odbrambene sisteme.
- Ali, kao što znate, ništa ne stoji mirno, uključujući i neprijatelja. Ako poboljšavamo naše odbrambene sisteme, onda se prirodno poboljšava i njihov sistem napada. To je složeno pitanje, ali rad se kontinuirano odvija i verujte mi, aktivan je. Aktivan je blago rečeno. Sva ministarstva, bez izuzetka, rade u svim oblastima. To uključuje Ministarstvo energetike, Ministarstvo saobraćaja, industrijska preduzeća i Ministarstvo industrije - dodao je Šojgu.
On je napomenuo da će zemlje-članice BRIKS-a koristiti zajedničke rezervne fondove organizacije za međusobnu pomoć.
- Drugi predlog Rusije je izgradnja rezervi, rezervi raznih resursa. To svakako uključuje ugljovodonike i, naravno, sve ono što smo osećali kao deficit tokom krize u Persijskom zalivu. To uključuje i đubriva, prirodni tečni gas, naftu, lekove čitav niz drugih stvari tako da bi ovo služilo kao neki povezujući okvir, kako bi svaka zemlja BRIKS-a mogla da se osloni na ove rezerve i da računa na njih, da ukoliko bi se kod nje pojavila neka slična situacija, zemlje BRIKS-a bi crpele svoje rezerve - dodao je on.
Šojgu je primetio da mediji često izveštavaju da je neka zemlja povećala svoje strateške rezerve nafte i tečnog prirodnog gasa.
- Sve je to iz ove oblasti, gde neki koriste resurse i rezerve za regulisanje cena na unutrašnjem tržištu, drugi da pomognu svojim susedima, a neki da bi zaradili u pravo vreme na pravom mestu, kada su cene na vrhuncu - istakao je sekretar ruskog Saveta bezbednosti.
(Tanjug)