Ambasada tvrdi da nije dobila nikakvo obaveštenje o zadržavanju broda i da među posadom nema ruskih državljana
Francuske vlasti povezale su tanker sa ruskom 'flotom u senci', a brod je isplovio iz ruske luke Primorsk
Ruska ambasada u Parizu danas je zaplenu tankera "Deliver" od strane francuske mornarice opisala kao "još jedan čin piraterije", a zadržavanje plovila u međunarodnim vodama nazvala "nezakonitim".
Ambasada je u saopštenju navela da od francuskih vlasti nije dobila nikakvo obaveštenje o zadržavanju broda i da, prema prvim informacijama, među članovima posade nema ruskih državljana.
Diplomatska misija osudila je postupanje francuske mornarice prema tankeru koji plovi pod zastavom Kameruna. Tom prilikom su istakli da međunarodno pravo ne dozvoljava državama da u međunarodnim vodama prisiljavaju strana plovila na promenu pravca plovidbe i uplovljavanje u luku.
"Flota u senci"
Ambasada je takođe odbacila francusko pozivanje na navodna kršenja međunarodnih sankcija. Naglasili su da su restrikcije Evropske unije jednostrane mere za koje Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija nije dao odobrenje.
Prema navodima ruske misije, član 110. Konvencije Ujedinjenih nacija o pravu mora iz 1982. godine sadrži iscrpan spisak okolnosti u kojima ratni brod sme da pristupi stranom plovilu na otvorenom moru, ali ne dozvoljava prinudno preusmeravanje brodova u luku.
O zadržavanju tankera "Deliver" ranije je izvestio francuski predsednik Emanuel Makron. Francuske vlasti povezale su plovilo sa takozvanom ruskom "flotom u senci".
Iz Mediteranske pomorske prefekture saopšteno je da je tanker isplovio iz ruske luke Primorsk.
(Index)