Na Fruškoj gori rođen je novi evropski bizon, što daje nadu za opstanak ove ugrožene vrste.
Bizoni su vraćeni na Frušku goru 2022. godine u okviru međunarodnog projekta, nakon više od dva veka odsustva.
Fruškogorska porodica evropskih bizona bogatija je za još jednog člana a lovočuvari Nacionalnog parka "Fruška gora" protekle nedelje su sa oduševljenjem zabeležili dolazak na svet prinove koja donosi nadu za opstanak ove veličanstvene i ugrožene vrste u našim krajevima.
- Ova vest potvrđuje da se projekat reintrodukcije uspešno razvija i da su se bizoni dobro prilagodili staništu Fruške gore, na koje su vraćeni nakon više od dva veka odsustva. Podsećamo, prošle godine rođena je i prva ženka evropskog bizona, Joka - kažu nadležni iz NP "Fruška gora".
Dodaju da očekuju dalji rast stada i nastavak aktivnosti usmerenih ka očuvanju ove važne vrste.
Kako je "Blic" već izveštavao, prošlogodišnja prinova bila je prva ženka bizona koja je svet ugledala na Fruškoj gori i dobila je ime Joka a pol ovogodišnje prinove još nije saopšten.
Podsetimo, ove grandiozne životinje stigle su na Frušku goru u proleće 2022. godine, kao deo velikog međunarodnog projekta reintrodukcije. Pet jedinki (jedan mužjak i četiri ženke) dopremljeno je iz specijalnih rezervata u Poljskoj i Španiji nakon pažljivih višegodišnjih priprema, sa ciljem da se ova ugrožena vrsta nakon više od 200 godina vrati u svoje istorijsko stanište i pomogne u očuvanju lokalnog biodiverziteta.