Na mestu "Staklenca'" na Trgu Republike biće izgrađena najfrekventnija metro stanica na prvoj liniji, a objekat će biti srušen do kraja godine, najavio je gradski urbanista Marko Stojčić
Na mestu Bajlonijeve pijace planirane su nova metro stanica, garaža i moderna pijaca iznad tih objekata
Zatvaranje Bulevara despota Stefana planirano je za avgust i trajaće oko sedam do osam meseci zbog izgradnja ulaza u tunel "malog metroa", gde će se iskopati velika rupa kroz koju će prolaziti dve trake u oba smera ispod centra grada, istakao je glavni urbanista Grada Beograda Marko Stojčić i otkrio kada će "Staklenac" na Trgu Republike zameniti metro stanica.
"U avgustu bi trebalo da bude zatvoren Bulevar despota Stefana. Samo zatvaranje će trajati nekoliko meseci, recimo sedam ili osam. Drastičan uticaj na saobraćaj Beograda nećemo imati, zato što imamo bajpas dole uz Poenkarevu ulicu, tako da to je neka deonica od jedno kilometar otprilike da se zaobiđe", istakao je glavni gradski urbanista Marko Stojčić gostujući na Prva TV.
Kako objašnjava, ulazak u tunel predviđen je u Bulevara despota Stefana, kroz koji će da poniru dve trake ispod i izlaze iz zemlje na Savi, kod Ekonomskog fakulteta i zatim desno u Karađorđevu pravo na Novi Savski most koji vodi dalje do Novog Beograda.
"Ovo je jedini način da jednu petinu otprilike automobila, moje procene su i više od toga, da stavite pod zemlju i da ih prosto sklonite iz centra grada i da omogućimo da proširimo neke trotoare, da proširimo zelene površine i malo da odahnemo što se tiče automobila u samom centru grada", istakao je.
Ruši se "Staklenac", metro stanica na Trgu Republike
Takođe, metro stanica "Staklenac" biće izgrađena na Trgu Republike, a rušenje postojećeg objekta očekuje se do kraja godine.
"Ruši se objekat, počinje kopanje i izgradnja metro stanice. To je na trasi prve linije i u tom smislu to je verovatno će biti i najfrekventnija stanica. Trajaće svakako radovi nekoliko godina", dodao je.
Trg Republike biće mesto izlaska sa metroa na dubini od 33 metra, a arheološka istraživanja su u toku jer se ne zna šta se sve može pronaći ispod centra grada.
Rušenje Bajlonijeve pijace, niče metro stanica i garaža
I na mestu Bajlonije pijace, koja je planirana da se sruši, jedan deo biće namenjen za stanicu metroa, a drugi za garažu, dok će iznad svega toga biti nova pijaca.
"Tu će krenuti izgradnja metro stanice, takođe za prvu liniju metroa. Pored nje javna garaža, obzirom da je tu veoma frekventno u svakom smislu. I kada ta dva podzemna objekta budu izgrađena, na površini ćemo imati jednu savremenu gradsku pijacu koja će biti i trg i pijaca", istakao je Stojčić i otkrio da tokom trajanja radova biće izgrađena nova pijaca uz linijski park uz Dunavsku ulicu.
Još jedna metro stanica biće na na Trgu Republike, gde će, prema rečima glavnog gradskog urbaniste,građani izlaziti čak 33 metara ispod zemlje.
Radovi na Savskom mostu
Radovi na Savskom mostu i uređenje obale Save su u toku, a završetak projekta očekuje se u narednoj godini, istakao je Stojčić i dodao da će novi most biti značajan i po svojoj arhitekturi i funkcionalnosti.
"Sledeće godine će on biti funkcionalan. Teško je prognozirati građevinske radove. Da li će to biti leto ili neće biti leto ili će biti, ne znam, možda čak i proleće, ali svakako pratimo radove", rekao je za kraj.