Jedan Bosanac koji živi u Nemačkoj podelio je svoju dilemu o slanju novca roditeljima i neslaganju sa suprugom zbog toga
Svojom objavom izazvao je različite reakcije
Pitanje pomoći roditeljima u starosti često izaziva različita mišljenja. Dok jedni smatraju da je redovno finansijsko pomaganje prirodan način vraćanja za godine odricanja i podrške, drugi veruju da granice moraju postojati kako bi se zaštitila finansijska stabilnost sopstvene porodice, domaćinstva i budućnost dece.
Upravo jedna takva životna dilema pokrenula je veliku raspravu na Fejsbuk stranici "Prekograne", gde je jedan Bosanac (39) koji već 15 godina živi i radi u Nemačkoj anonimno podelio svoju priču. Kako je naveo, on nema problem sa tim da roditeljima šalje novac, čak oseća i dužnost. Ali, nažalost, sve to smeta njegovoj supruzi.
"Par puta smo se ozbiljno posvađali"
"Imam 39 godina i živim u Nemačkoj već 15 godina. Roditelji su mi ostali u Bosni i više nisu mladi. Svakog meseca im šaljem između 300 i 500 evra. Meni to ne predstavlja problem jer znam koliko su se žrtvovali za mene dok sam bio mlađi. Međutim, supruga smatra da preterujem. Kaže da imamo i svoje troškove, decu i planove za budućnost. Smatra da bi trebalo da pomažem kada je potrebno, ali ne svakog meseca.
Zbog toga smo se nekoliko puta ozbiljno posvađali. Ja imam osećaj da bih bio loš sin kada bih prestao da pomažem. Ona kaže da na taj način zanemarujem sopstvenu porodicu. Kako vi gledate na ovo?", napisao je on.
"Mi smo dužni da svog roditelja pomažemo"
Njegova objava otvorila je pitanje koje muči mnoge ljude, kako na Balkanu, tako i u dijaspori - koliko je ispravno pomagati roditeljima i gde se nalazi granica između brige za roditelje i obaveza prema vlastitoj porodici.
Među prvima su se javili korisnici koji su smatrali da je neko solidno pomaganje roditeljima obaveza koja ne bi trebalo da bude predmet rasprave.
"Mi smo dužni da svog roditelja pomažemo. Ako nemaju od čega da žive, bez ikakvog komentara. Ja sam svojima slala sve do njihove smrti. Gledam sada sve što sam im kupovala, ali više nemam kome. Pazite svoje roditelje jer kad oni odu, ode i pola srca", napisala je jedna žena.
"Svi će te napustiti ali ne i roditelji"
Sličnog mišljenja bio je i jedan muškarac koji je autoru objave uputio opširan i, kako kaže, dobronameran savet.
"Prijatelju, evo jedan savet dobronameran. Taj osećaj sreće i ponosa što ti možeš sam osetiti nema cenu, a ujedno su i roditelji zbrinuti. A za ženu se ne brini jer, ne daj Bože da upadneš u neki problem, veruj mi, svi će te napustiti, pa čak i žena. Jedino roditelji će ti pomoći i prihvatiti te iskreno. Zato nemoj da se brineš. Sedni sa ženom i jasno joj stavi do znanja da ćeš pomagati svoje roditelje koliko ti želiš, jer ti ne daješ novac na drogu, kocku ili alkohol, već pomažeš nekome ko te je podigao milion puta kada žena nije bila tu. Veruj, radiš ispravnu stvar."
"Šta, još se nije razvela?"
Ipak, nisu svi podržali njegov stav. Mnogi su smatrali da supruga ima pravo kada upozorava da porodica koju je stvorio mora da bude na prvom mestu.
"Pa onda najbolje nek i žena šalje svojim roditeljima njihove pare. Ne verujem da se još uvek nije razvela", napisala je jedna korisnica.
Druga je otišla i korak dalje, ističući da bi ovakvi sukobi mogli ozbiljno da ugroze brak:
"Šta, još se nije razvela? Zaista bih volela da se gore pomenuta žena odluči na razvod. Pa kad mu dođe alimentacija, pa stan, pa mama i tata, biće divno čitati kako ga je ostavila ni za šta i kako je on njoj sve dao... Kada odvojite porodicu iz koje potičete od porodice koju ste stvorili, možda konačno i odrastete."
"Moja odluka je da imam decu, nisu mi dužna ni dinar"
Na kraju, posebnu pažnju privukao je komentar jednog roditelja troje dece, koji je izneo potpuno drugačiji pogled na odnos roditelja i odrasle dece.
"Ja sam roditelj troje dece. Još su mali. Ali kada odrastu, ja bih sebe smatrao promašajem kada bi moja deca meni imala kao dužnost u glavi da daju novac danas-sutra. Pa nisu oni tražili da dođu na ovaj svet, već ja. Moja deca nikad mi neće biti dužna da mi daju novac. Dužni su da budu čestiti ljudi, da žive bolje nego ja i da budu bolji nego ja... Momak, tebe su izgleda odgajali sa osećajem duga ili krivice. Daj nauči nešto. Plus, gledaj kakav odnos stvaraš sa svojom decom, da i njih ne bacaš u dužničko ropstvo kao što su tvoji tebe", zaključio je još jedan korisnik.