Nakon rashlađivanja, isključite recirkulaciju i prebacite ventilaciju na svež spoljašnji vazduh; ako i tada nije hladno, klima uređaj treba servisirati
Važno je koristiti funkciju recirkulacije najviše 10-15 minuta, jer se u zatvorenom prostoru vremenom smanjuje kvalitet vazduha
Svi znamo onaj pakleni osećaj kada tokom letnjih žega uđemo u automobil koji je satima stajao na suncu. Unutrašnjost deluje kao užarena rerna, a prva reakcija većine vozača jeste da upale klimu „do daske“ i čekaju večnost da prodišu. Srećom, postoji jedno potcenjeno dugme na instrument tabli koje drastično ubrzava hlađenje – ako znate tačan redosled koraka.
Pre nego što pređemo na samu tajnu brzog hlađenja, zlata vredan podsetnik: uvek proverite da li vam je klima-uređaj zapravo aktiviran (dugme AC). Iznenadili biste se koliko ljudi leti bespomoćno preznojava u kolima jer su samo upalili ventilaciju, zaboravivši da pritisnu dugme za hlađenje.
Takođe, isključite je kada vam nije potrebna kako biste uštedeli gorivo ili električnu energiju.
Najvažniji korak
Najveća greška koju možete da napravite jeste da sednete u vreo auto, zatvorite prozore i odmah upalite klimu. Na taj način terate sistem da radi pod ekstremnim opterećenjem jer pokušava da ohladi vazduh koji u kabini nekada dostiže i preko 50 stepeni.
- Pravilan postupak: Čim uđete u auto, otvorite sve prozore i upalite ventilaciju (bez klime) da duva najjače što može. Krenite u vožnju i pustite da strujanje vazduha kroz otvorene prozore za minut-dva bukvalno „istera“ nagomilani vreo vazduh iz kola.
- Tek kada se temperatura unutra izjednači sa spoljnom, zatvorite prozore i upalite klimu. Mnogo je lakše dalje hladiti vazduh koji je već delimično osvežen.
Aktivirajte dugme sa zakrivljenom strelicom
Sada na scenu stupa glavni heroj ove priče – dugme za recirkulaciju vazduha (prepoznaćete ga po ikonici automobila sa zakrivljenom strelicom unutar njega).
Kada je ova funkcija isključena, klima konstantno uvlači vreo vazduh spolja, muči se da ga ohladi i ubacuje ga u kabinu. Kada pritisnete dugme za recirkulaciju, vi bukvalno zatvarate klapne prema spoljašnjem svetu.
Kako to pomaže? Sistem tada prestaje da uvlači vreo vazduh sa ulice i počinje da vrti i dodatno hladi onaj vazduh koji se već nalazi unutar kabine (a koji je već znatno hladniji od spoljašnjeg). Na ovaj način automobil se hladi duplo brže, a kompresor klime radi sa manje napora, što dugoročno čuva sistem.
Važno upozorenje: Isključite ga nakon 15 minuta!
Iako je dugme za recirkulaciju genijalna stvar za brzo rashlađivanje, stručnjaci upozoravaju da ono nikako ne sme da ostane upaljeno tokom cele vožnje.
Ukoliko predugo vrtite isti vazduh u zatvorenom prostoru, kvalitet tog vazduha drastično opada. Nivo kiseonika se smanjuje, a raste koncentracija ugljen-dioksida koji sami izdišete. To nakon nekog vremena može dovesti do:
- Naglog umora i pada koncentracije za volanom
- Usporenih refleksa vozača
- Glavobolje i osećaja zagušljivosti
Zlatno pravilo: Čim osetite da je u automobilu postalo prijatno i hladno (obično nakon 10 do 15 minuta), isključite dugme za recirkulaciju i vratite ventilaciju na normalan mod. Klima će tada bez problema održavati postignutu temperaturu koristeći svež vazduh spolja. Ako ni nakon 15 minuta sa recirkulacijom u kolima nije hladno, to je jasan znak da vam je klima zrela za servis i dopunu freona.
(telegraaf.nl)