Muškarac iz Nemačke manipulisao je brojilom za struju u iznajmljenoj kući radi uzgoja marihuane
Za dve godine nelegalno je potrošio oko 320.000 kilovat-sati struje, što odgovara potrošnji za 60-80 godina jednog domaćinstva
Jedan muškarac iz nemačke savezne pokrajine Hesen mora da plati više od 82.000 evra nakon što je utvrđeno da je manipulisao brojilom za struju u kući koju je iznajmio u Vetslaru. Slučaj je završio pred Višim zemaljskim sudom u Frankfurtu na Majni, koji je potvrdio visoku odštetu u korist energetskog snabdevača.
Prema navodima suda, muškarac je u periodu od leta 2019. do leta 2021. iznajmljivao kuću sa jasnim ciljem – uzgojem marihuane. Za potrebe improvizovane plantaže koristio je velike količine električne energije i gasa, ali potrošnja nije pravilno evidentirana jer je brojilo bilo namerno oštećeno. On je, kako je utvrđeno, skinuo plombe i blokirao mehanizam brojila kako bi sprečio tačno merenje potrošnje.
Za dve godine potrošio 320.000 kilovat sati
U objektu su, prema sudskim podacima, radile brojne lampe, ventilatori i električne grejalice, sa ukupnom instaliranom snagom od 28.900 vati. Zbog toga je energetski snabdevač procenio da je tokom dve godine potrošeno oko 320.000 kilovat-sati električne energije.
Za poređenje, prosečno četvoročlano domaćinstvo u Nemačkoj, godišnje troši između 3.800 i 5.500 kilovat-sati. Procena u ovom slučaju odgovara potrošnji koja bi pokrila između 60 i 80 godina jednog porodičnog domaćinstva.
Sud je u svojoj odluci naglasio da energetska kompanija ima pravo da proceni potrošnju u situacijama kada je došlo do manipulacije ili zaobilaženja mernog uređaja. U takvim slučajevima, teret dokazivanja da je procena netačna je na korisniku, a ne na snabdevaču.
Kazna od 82.000 evra
Energetski provajder je prvobitno potraživao oko 94.000 evra. Muškarac je priznao deo duga u iznosu od oko 12.000 evra, a na kraju mu je sud naložio da plati više od 82.000 evra, uključujući troškove struje i gasa, kao i ugovornu kaznu. Sud je u obrazloženju naveo i da su energetske kompanije oslonjene na "poštenje svojih korisnika".
Kazna zatvora tri godine i četiri meseca
Ovaj slučaj ima i krivični epilog. Muškarac je u junu 2021. godine uhapšen i pred Zemaljskim sudom u Limburgu osuđen na kaznu zatvora od tri godine i četiri meseca zbog uzgoja marihuane.
Građanskopravna presuda Višeg zemaljskog suda u Frankfurtu odnosi se isključivo na obavezu plaćanja energetskom snabdevaču i još nije pravosnažna. Muškarac i dalje ima mogućnost da podnese pravni lek i pokuša da pokrene postupak pred Saveznim sudom pravde.
Slučaj, prema oceni suda, pokazuje da manipulacija brojilima ne donosi samo krivične posledice, već i vrlo visoke finansijske obaveze, jer u situacijama nelegalne potrošnje energija može biti procenjena, a takva procena je pravno obavezujuća ukoliko je korisnik ne ospori.
(Chip)