Kupio kuću u Nemačkoj pa zakukao na mrežama: "Bio sam srećniji kao podstanar"

Posle 10 godina rada u Nemačkoj kupio kuću - pa zbog jedne stvari ubrzo zažalio: "Kad to pomenem ljudima, misle da nisam normalan"

Ilustracija
Ilustracija

Bosanac koji živi u Nemačkoj podelio je svoju dilemu o nezadovoljstvu životom nakon što je kupio kuću

Ističe da je isprva bio veoma srećan, ali ga sada opterećuju rate, troškovi i osećaj vezanosti.

Slušaj vest
0:00/ 0:00

Kupovina kuće ili stana često se doživljava kao konačan korak ka sigurnosti i stabilnosti. Ipak, iza osećaja ponosa zbog sopstvenog doma često se krije i druga strana priče - dugoročne finansijske obaveze, nepredviđeni troškovi i pritisak koji može trajati decenijama.

Upravo o tome povela se rasprava na Fejsbuku, nakon što je jedan Bosanac, koji već 12 godina živi i radi u Nemačkoj, iskreno podelio svoju dilemu u grupi "Prekograne". Kako je naveo, iako je prilikom kupovine kuće pre dve godine bio izuzetno srećan i verovao da donosi najbolju moguću odluku, danas priznaje da ga ta odluka sve više opterećuje i da se ponekad pita da li je pogrešio.

"Više me brine nego raduje"

"Živim u Nemačkoj već 12 godina. Pre dve godine kupili smo kuću - tada sam bio presrećan. Danas me više brine nego što me raduje. Svaki mesec rata, pa osiguranje, pa grejanje, pa troškovi koje niko ne spominje kada kupuje kuću... Nije da ne možemo da platimo, ali imam osećaj da sam narednih 25 godina vezan za jednu odluku.

Kada to kažem ljudima, gledaju me kao da nisam normalan jer 'imaš svoju kuću'. Ponekad se pitam da li sam bio srećniji dok sam bio podstanar. Da li još neko razmišlja ovako?", napisao je on.

"Najpametnije što jedan podstanar može da uradi"

U komentarima ispod objave usledili su različiti stavovi. Dok su jedni pokušali da ga ohrabre i podsete na dugoročnu vrednost nekretnine, drugi su se u potpunosti složili sa njegovim osećajem.

"Neka vas teši da ćete jednog dana imati svoje veliko vlasništvo koje možete izdati, rentati pod kiriju ili prodati. Neki ljudi prožive život bez svoje sobice. Mnogi plaćaju rate banci za kiriju, daju i na kraju nije njihovo, ovo barem ostaje vama. Budite duboko zahvalni što će to na kraju biti vaše, mnogi plaćaju kiriju", napisala je jedna korisnica.

Druga je dodala:

"To je najpametnije što jedan podstanar može da uradi, da kiriju zameni ratom kredita. Kirije će rasti, rata ostaje ista, kuća jednog dana biće vaša".

"Kad kuću otplatite, već ste stari"

Kupovina kuće
Kupovina kuće

Ipak, bilo je i onih koji su se u potpunosti složili sa njegovim razmišljanjem i upozorili na drugu stranu priče:

"Kad kuću otplatite, već ste stari, a kuća spremna za renoviranje. Krov, grejanje, zidovi, podovi… Znam o čemu vam pričam. Istina, sve ostaje deci, ali šta ako deca ne žele tu da žive?", pitao se na kraju jedan korisnik.

Ilustracija
Ilustracija (Foto: ChatGPT / AI)
Kupovina kuće
Kupovina kuće (Foto: RenegadeStudio / Alamy / Profimedia, Shutterstock / Ringier)
Izdvajamo za vas

SP2026 SP2026 Svetsko prvenstvo u fudbalu 2026

Više sa weba
  • Info najnovije

  • Sportal