Na deonici od 100 metara instalirano je 48 panela ukupne snage 18,2 kW
Projekat pokazuje veliki potencijal za širenje na švajcarsku železničku mrežu dugu 5200 km
Švajcarski startap "Sun-Ways" je u aprilu 2025. godine priključio na mrežu prvi sistem solarnih panela postavljenih između šina kojima prolaze vozovi. Posle više od godinu dana rada objavljena je prva analiza.
Deonica je dugačka samo 100 metara, nalazi se u blizini stanice Buttes u kantonu Nešatel i sadrži 48 panela od po 380 W, sa ukupnom instaliranom snagom od 18,2 kW.
Prema početnim procenama, ova deonica je trebalo da proizvodi 16 MWh električne energije godišnje, što odgovara faktoru kapaciteta od 10%. To je nešto niži faktor od proseka za fotonaponske panele, ali s obzirom na njihovu lokaciju i dvostruku namenu zemljišta ispod njih, Švajcarci su zaključili da je to održivo. U Švajcarskoj postoji veliki otpor postavljanju solarnih panela jer se tvrdi da narušavaju izgled okoline, pa je ovo rešenje više nego prihvatljivo.
Tokom poslednjih 13 meseci paneli su bili van pogona ukupno mesec dana, uglavnom u aprilu prošle godine, kada su se obavljale operacije priključenja na mrežu, plus još nekoliko dana tokom zime, kada je padao jak sneg.
Prugom je prošlo više od 11 hiljada vozova
Ipak, od 20. maja 2025. do juna 2025. deo sa fotonaponskim panelima proizveo je 16.000 kWh električne energije, odnosno 16 MWh, tačno kako je prvobitno procenjeno. Prugom je prošlo više od 11 hiljada vozova, koji su pomogli u čišćenju panela.
Naime, stvarali su tako snažnu struju vazduha koja je sa panela odnosila prašinu i nečistoće, pa drugi oblici čišćenja nisu bili potrebni. Takođe, nije bilo nikakvih problema sa odvijanjem železničkog saobraćaja. Švajcarska ima mrežu od 5200 km železničkih pruga, pa je jasno koliki je potencijal ovog projekta.
(Izvor: RevijaHAK)